Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

14 listopada 2018 | Agencja magico

TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ

 

Informacje o zawodzie

 

Technik grafiki i poligrafii cyfrowej to specjalista z zakresu przygotowania materiałów do drukowania. Osoba taka musi dobrze znać się na obsłudze programów graficznych oraz na budowie maszyn drukarskich działających w środowisku cyfrowym. Podczas nauki duży nacisk kładzie się na obsługę nowoczesnego oprogramowania w zakresie grafiki 2D oraz 3D. W naszej szkole Technik grafiki i poligrafii cyfrowej to nie tylko tradycyjne zajęcia lekcyjne. To również nowoczesne pracownie wyposażone w stanowiska komputerowe z oprogramowaniem umożliwiającym tworzenie grafiki, cyfrowe drukowanie prac i obsługa urządzeń introligatorskich.

 

Informacje dodatkowe

 

Uczniowie mają możliwość udziału w kursach finansowanych z projektów unijnych, takich jak:

? kurs fotografii cyfrowej, ? kurs grafiki cyfrowej w poligrafii, ? kurs grafiki 3D.

 

Dodatkowym atutem jest możliwość udziału w zagranicznych praktykach zawodowych.

 

Kwalifikacje zawodowe

 

AU.54. Przygotowywanie oraz wykonywanie prac graficznych i publikacji cyfrowych, czyli:

? opracowywanie publikacji, ? przygotowanie publikacji i prac graficznych do drukowania (składanie tekstu, obróbka grafiki).

 

AU.55. Drukowanie cyfrowe i obróbka druków, czyli:

 

? drukowanie nakładu (wydruk na różnych materiałach eksploatacyjnych, konfiguracja i eksploatacja urządzeń), ? wykonywanie wydruków wielkoformatowych

 

Sylwetka absolwenta

 

Absolwent szkoły w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej jest przygotowany do planowania i realizacji cyfrowych procesów przygotowawczych, projektowania i przygotowania mediów graficznych do procesu drukowania, użytkowania urządzeń cyfrowych stosowanych w procesach poligraficznych, prowadzenia kontroli jakości procesów i produktów poligraficznych. Posiada umiejętności posługiwania się oprogramowaniem służącym do przetwarzania grafiki rastrowej, wektorowej, wykonywania impozycji i modelowania 3D. Potrafi obsługiwać urządzenia służące do drukowania i obróbki wykończeniowej (drukarki, drukarki 3D, plotery drukujące, plotery tnące, bigówkę, perforówkę, laminator, bindownicę, zszywacz introligatorski i gilotynę).

 

Absolwent naszej szkoły jest przygotowany do podjęcia studiów kierunkowych na uczelniach wyższych:

 

Grafika komputerowa

 

? Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

? Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej ?Horyzont? we Wrocławiu

? Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach

? Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

? Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej

? Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu

? Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie

? Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

? Politechnika Częstochowska

? Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

? Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania (WIT) w Warszawie

? Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

? Uniwersytet Łódzki

? Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

 

Poligrafia (Papiernictwo i poligrafia)

 

? Politechnika Łódzka ? Politechnika Warszawska

 

Technik grafiki i poligrafii cyfrowej znajdzie zatrudnienie w:

 

? szeroko pojętych multimediach, np. w studiach reklamowych (reklama zewnętrzna, udział w kampaniach reklamowych, projektowanie gadżetów reklamowych), ? zakładach poligraficznych, ? drukarniach, ? agencjach reklamowych, ? studiach grafiki, ? studiach fotografii cyfrowej, ? przemyśle (wzornictwo przemysłowe, materiały do szkoleń, sprzedaż produktów), ? inżynierii (projektowanie maszyn bądź pojazdów motoryzacyjnych), ? edukacji (komputerowe kursy szkoleniowe, publikacje itp.).

 

Baza dydaktyczna i warunki kształcenia

 

Bazę szkoły niezbędną do kształcenia w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej stanowią nowoczesne stanowiska komputerowe wyposażone w oprogramowanie służące do tworzenia grafiki wektorowej, rastrowej i wykonywania impozycji (Corel Draw, Adobe, Impozycjoner), drukarki laserowe, drukarki 3D, plotery wielkoformatowe, ploter tnący, laminatory, bigówki, perforówka, bindownice i termobindownice, gilotyny, sprzęt fotograficzny, przyrządy kontrolno-pomiarowe (wzorniki kolorów, lupy poligraficzne).

Zobacz inne wpisy

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody! 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.