Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

70 dzieł najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski

05 marca 2020 | Agencja magico

W dniu 27 lutego 2020 r. uczniowie klasy 1 Dg pod opieką pani Anny Świetlińskiej i pani Anny Mróz udali się do Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego na wystawę: "Szczęśliwa godzina. Młoda Polska", by podziwiać obrazy i rzeźby wybitnych indywidualności okresu Młodej Polski.

 

Wiek XX otworzyła szczególna epoka - Młoda Polska - w której sztuka przeżyła swoją "szczęśliwą godzinę". Nie tylko doszły wówczas do głosu równolegle rozmaite tendencje - secesja, symbolizm i "protoekspresjonizm" - ale przede wszystkim pojawiło się wiele indywidualności artystycznych, wybitnie utalentowanych, wręcz genialnych twórców, powstały dzieła ważne, programowe. "Nowa sztuka" była zjawiskiem oryginalnym, o własnym obliczu, i w polskich dziejach artystycznych odegrała wyjątkową rolę. W okresie Młodej Polski artyści korzystali z gotowego, bogatego i wszechstronnego repertuaru środków i tematów, które oferowała sztuka japońska i japonizm. Jan Stanisławski, Wojciech Weiss, Leon Wyczółkowski, Witold Wojtkiewicz i Jacek Malczewski wprowadzili różne wypracowane i stosowane wcześniej na Zachodzie rozwiązania, rozwijając je w rozmaitych kombinacjach występujących w tym natężeniu i w tym układzie tylko w sztuce polskiej. A fanatyczna wprost postawa największego polskiego kolekcjonera sztuki Dalekiego Wschodu Feliksa Jasieńskiego wzmacniała je i podsycała.

 

Fenomen Młodej Polski tworzyli przede wszystkim malarze. Podejmowano rozmaite tematy, obok infernalnych wizji nocnego miasta Wojtkiewicza egzystowały przejmujące sceny folklorystyczne z życia wsi podkrakowskiej i huculskiej Kazimierza Sichulskiego i Władysława Jarockiego. Tworzono portrety osobistości Krakowa, niczym galerie królewskich wizerunków: aktorów, polityków, artystów i filistrów. Ukazywano przejmujący świat dzieci jak w obrazach Boznańskiej czy Wojtkiewicza. Jednakże młodopolskie malarstwo zdominował pejzaż. Do arcydzieł malarstwa krajobrazowego należą bez wątpienia kompozycje tatrzańskie Wyczółkowskiego i Weissa oraz obrazy Stanisławskiego, Fałata czy Ruszczyca.

 

Młoda Polska była zaledwie epizodem w dziejach sztuki, lecz obrazy, które wówczas powstały, te "czułe miejsca zbiorowej pamięci", trwają, poruszają, zachwycają.

 

Zobacz inne wpisy

Finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

18 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

W dniach 10-12 kwietnia 2024 odbył się finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Bydgoszczy. W finale tym uczestniczyło...

Święto Patrona w Złotej Kościuszkowskiej

16 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

9 kwietnia w Zespole Szkół Nr 2 w Stalowej Woli, odbyły się uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły - Tadeusza Kościuszki,...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.