Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

?A jutro jest nieznane? Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-89?

06 listopada 2017 | Agencja magico

19 października 2017 roku uczniowie klasy I AW wraz z opiekunami - wychowawcą p. Magdaleną Piróg oraz p. Beatą Szwedo uczestniczyli w nietypowych zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych w Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli.

 

Tematyka zajęć poświęcona była historii działalności stalowowolskiej podziemnej Solidarności. Podczas oglądania ekspozycji uczniowie mogli poznać ciekawe fakty dotyczące historii budowy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, dowiedzieć się jakie były związki  św. Jana Pawła II ze Stalową Wolą oraz poznać arkana działalności stalowowolskiej podziemnej Solidarności w latach 1982-89. Zgromadzone w muzeum eksponaty pozwoliły im  przenieść się w czasie do realiów minionej, nieznanej im epoki.

 

Zwiedzając wystawę uczniowie mieli również okazję podziwiać pamiątki osobiste po św. Janie Pawle II, tj. biała sutannę z pelerynką, piuskę, naczynia liturgiczne i bieliznę ołtarzową, a także zastawę, której Ojciec Święty używał, gdy gościł w Sandomierzu podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku.

 

Niezapomnianych wrażeń dostarczył im również pobyt w zrekonstruowanym z pieczołowitą dokładnością ?mieszkaniu opozycjonisty? oraz w  celi więziennej, w której zgromadzono pamiątki wykonane przez represjonowanych opozycjonistów ze Stalowej Woli oraz okolic.

 

Przez te i wiele innych miejsc symbolizujących trudną drogę do wolności przeprowadziła grupę przewodnik ? p. Ewa Kuberna, która była bezpośrednim świadkiem opisywanych przez nią zdarzeń, i dzięki której opisywane wydarzenia przestały kojarzyć się uczniom tylko z zapisanymi na kartach historii faktami, a stały się pełnym emocji i wzruszeń zapisem fragmentów z życia rzeczywistych osób.

 

B. Szwedo, M. Piróg

 

Aktualizacja:

Dodatkowo 26 października 2017 - klasa 3TLP zwiedzała wystawę ?A jutro jest nieznane? Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-89? pod opieką p. J. Świecy i p. L. Harasymow.

  [[WidgetGallery|{"id": "581" override_thumbnail_settings="0" thumbnail_width="100" thumbnail_height="75" thumbnail_crop="1" images_per_page="20" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Show as slideshow]" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

Zobacz inne wpisy

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody! 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.