Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Ad perpetuam rei memoriam

10 marca 2020 | Agencja magico

Ad perpetuam rei memoriam Prof. dr hab. Janusz Cisek

 

W piątek 28. lutego 2020 r. zmarł pochodzący ze Stalowej Woli prof. dr hab. Janusz Cisek, wybitny historyk, wykładowca akademicki, wychowawca młodzieży, samorządowiec. Miał 65 lat.

 

Był profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym był związany wiele lat (Katedra Europeistyki, Kierownik Zakładu Historii i Kultury Europy Środkowej). W latach 1992-2000 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. W latach 2002-2003 był wiceprezydentem Stalowej Woli, a od 2006 do 2012 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W 2008 roku został komendantem Związku Strzeleckiego „Strzelec” – Organizacji Społeczno-Wychowawczej. W czerwcu 2012 r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Zrezygnował rok później ze względów zdrowotnych.

 

15 sierpnia 2009 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Janusz Cisek jest autorem wielu monografii, wydawnictw źródłowych i edycji pamiętników, artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz współautorem prac zbiorowych i tłumaczeń. W jego dorobku są m.in. takie pozycje jak: Sąsiedzi wobec wojny 1920, album Józef Piłsudski, Józef Piłsudski w Krakowie, Kościuszko We are here. Książka Do niepodległości (napisana wraz z Markiem Ciskiem), przekazana przez samego autora, znajduje się w zbiorach naszej biblioteki szkolnej. Profesor Janusz Cisek kilkakrotnie był gościem ZS Nr 2. 11. kwietnia 2008 r., podczas obchodów 50-lecia szkoły został Ojcem Chrzestnym Sztandaru Szkoły.

 

8. listopada 2010 roku uczestniczył w przysiędze uczniów LO o edukacji wojskowej i ślubowaniu uczniów klas pierwszych.

 

 

Młodzież naszej szkoły miała zaszczyt ponownie spotkać prof. Janusza Ciska, ówczesnego wiceministra spraw zagranicznych, w 94. rocznicę śmierci pułkownika Leopolda Lisa Kuli.

   

 

8. kwietnia 2011 roku jako Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w imieniu rodziny śp. Adama Józefa Czartoryskiego przekazał w darze, na ręce Włodzimierza Smutka, Dyrektora naszej szkoły, księgozbiór liczący 1277 pozycji. Szkoła, przyjmując ten dar, utworzyła tym samym Księgozbiór ks. Adama Józefa Czartoryskiego.

 

 

Za propagowanie wartości, których uosobieniem jest Tadeusz Kościuszko prof. Janusz Cisek został uhonorowany tytułem i odznaką Godny Patrona.

 

 

Prof. Janusz Cisek zostanie pochowany 11. marca 2020 roku o godz. 11.15 na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

 

Składamy wyrazy szczerego żalu i współczucia dla Rodziny Zmarłego.

Zobacz inne wpisy

Warsztaty z Wędrującym Filmoznawcą

02 marca 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 1 marca 2021r. odbyły się warsztaty  filmowe online z Wędrującym Filmoznawcą  panem Mateuszem Wiskulskim na temat:...

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.