Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Akcja MEN "Szkoła Pamięta"

31 października 2019 | Agencja magico

W dniu 25 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta" Głównym celem, który przyświecał tej akcji było odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci, grobów osób zasłużonych dla lokalnych społeczności jak również chwila refleksji, zadumy i kultywowanie pamięci o bohaterach.Cele akcji zostały w pełni zrealizowane przez 23 osobową grupę uczniów, w skład której weszli uczniowie klasy: 2A, 3TL2 i 2TC, która w tym dniu odwiedziła zabytkowy cmentarz w Stalowej Woli-Rozwadowie.

 

Nekropolia z 1785 r. stanowi bowiem niezwykłe źródło wiedzy o spoczywających tam osobach, uczestniczących w ważnych wydarzeniach historycznych jak i bohaterach lokalnej społeczności. Uczniowie w czasie prawie dwugodzinnej wędrówki bardzo starymi i krętymi alejkami cmentarza, zapalili znicze na grobach żołnierzy wyklętych, bohaterów II wojny światowej, powstańców styczniowych, ofiar niemieckiego terroru.

 

Rolę przewodnika pełnił pan Marek Wróblewski, wielki pasjonat historii, prezes Fundacji Kedyw, która z wielkich zaangażowaniem walczy o organizację Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Stalowej Woli -Rozwadowie.

 

Uczniowie mieli możliwość poznania niezwykle interesującej osoby, która ze znawstwem tematu i w bardzo ciekawy sposób snuła opowieści o bohaterach spoczywających na rozwadowskiej nekropolii. Dziękujemy bardzo za przyjęcie zaproszenia i pomoc w przeprowadzeniu akcji "Szkoła pamięta". Uczestnicząca w niej młodzież miała niezwykłą możliwość przeżycia wyjątkowej lekcji, którą dla swoich uczniów zorganizowali nauczyciele historii: Anna Ryzak, Iwona Szewc i Robert Tryk.

 

O dokumentację fotograficzną tego wydarzenia zadbał uczeń klasy 2TC Grzegorz Serafin. Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w akcji "Szkoła pamięta" przyczynił się w dużym stopniu do refleksji i zadumy nad mijającym czasem i wzbudził zainteresowanie historią nie tylko lokalną.

     

Zobacz inne wpisy

Warsztaty z Wędrującym Filmoznawcą

02 marca 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 1 marca 2021r. odbyły się warsztaty  filmowe online z Wędrującym Filmoznawcą  panem Mateuszem Wiskulskim na temat:...

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.