Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Ciekawa lekcja historii w Muzeum Regionalnym

24 września 2019 | Agencja magico

W dniu 19 września klasa II TC wraz z wychowawcą Barbarą Tworek i panią Anną Świetlińską uczestniczyła w ciekawej lekcji historii w tutejszym Muzeum Regionalnym.

 

Najpierw podczas spotkania z pracownikiem IPNu z Rzeszowa, panem Zenonem Fajgerem, uczniom przybliżono tragiczny dla naszej ojczyzny czas, gdy o żołnierzach , którzy walczyli z niemieckim okupantem, kazano ludziom zapomnieć. Byli to bohaterowie, którzy mimo zakończenia wojny, nadal walczyli o polską niepodległość przeciwko władzom radzieckim, narzucającym Polsce swój komunistyczny porządek. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, dlaczego powstało podziemne antykomunistyczne podziemie  i o tragicznych powojennych losach niektórych wojennych bohaterów ? Żołnierzy Wyklętych.

 

Kolejna część lekcji muzealnej to zwiedzanie wystawy pt. ?Prywatna Wojna? powstałej na okoliczność 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po wystawie oprowadził nas pan Marek Wiatrowicz barwnie opowiadając o militarnych zmaganiach polskich żołnierzy, jak również o losach zwyczajnych ludzi, którzy choć nie z bronią w ręku, to jednak toczyli nie mniej ważną walkę z okupantem, taką jak fałszywa epidemia tyfusu w Rozwadowie wywołana przez lekarzy Stanisława Matulewicza i Eugeniusza Łazowskiego, którzy tym samym uchronili wielu mieszkańców Nadsania przed wywózką na roboty, aresztowaniem, a nawet śmiercią.

 

[gallery columns="5" link="file" ids="56118,56119,56120,56121,56122,56123,56124,56125,56126,56127"]

Zobacz inne wpisy

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody! 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.