Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Dzień pamięci o ofiarach holocaustu

08 lutego 2019 | Agencja magico

XI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu odbyły się 31 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony 1 listopada 2005 roku. Upamiętnia on miliony Żydów, ale również innych mniejszości narodowych, które zostały zgładzone podczas II wojny światowej.

 

 

Przypada on 27 stycznia, tego dnia został wyzwolony obóz koncentracyjny i obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Spotkania organizowane są przede wszystkim po to, by nie zaginęła pamięć o tamtych strasznych wydarzeniach, czemu dali wyraz uczniowie naszej szkoły uczestnicząc wraz z nauczycielami w tegorocznym spotkaniu. Wysłuchali prelekcji: pani Anety Garanty z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli nt. ?Pomoc społeczności żydowskiej w czasie II Wojny Światowej? oraz pana Romana Niwierskiego z Urzędu Miasta Stalowej Woli nt. ?Życia religijnego, kultury i tradycji społeczności żydowskiej przed Zagładą?.

 

Podczas stalowowolskich obchodów, odbyła się projekcja filmu pt. ?Słów Tory już nie usłyszysz? zrealizowanego przez uczniów z Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli oraz prezentacja filmu pt. ?Zarażeni życiem? uczniów Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Stalowej Woli.

 

Komentarz: Iwona Szewc

Zobacz inne wpisy

Warsztaty z Wędrującym Filmoznawcą

02 marca 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 1 marca 2021r. odbyły się warsztaty  filmowe online z Wędrującym Filmoznawcą  panem Mateuszem Wiskulskim na temat:...

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.