Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

18 kwietnia 2018 | Agencja magico

?Naród, który traci pamięć, traci tożsamość??

 

10 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 78 rocznicę zbrodni katyńskiej.

Wydarzenia z 1940 r. zapisane na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych.

Tam, na nieludzkiej ziemi jednym strzałem w tył głowy, zabito wiarę, nadzieję i miłość?

 

Katyń, stał się symbolem jednej z najbardziej odrażających i okrutnych zbrodni popełnionych przez reżim sowiecki na tysiącach obywateli Polski. Podejmując w marcu 1940 roku decyzję o zagładzie 25700 obywateli polskich, najwyższe władze partyjne i państwowe Związku Sowieckiego zgładziły elitę narodu polskiego i warstwę przywódczą młodego polskiego państwa, z takim trudem odbudowanego po 123 latach niewoli.

 

Powodem zbrodni katyńskiej była chęć pozbawienia narodu polskiego warstwy przywódczej. Przesłuchania polskich jeńców potwierdziły ich niezłomną postawę.

 

Akcja masowych rozstrzeliwań trwała od kwietnia do maja 1940 roku. Na podstawie przygotowanych przez NKWD list z nazwiskami polskich oficerów tworzono konwoje, które pieszo, wagonami lub ciężarówkami docierały do lasu katyńskiego, w którym miała nastąpić egzekucja. Tam krępowano im sznurem ręce. Gdy jeniec stawiał opór, oprawcy zarzucali mu na głowę płaszcz wiążąc go wokół szyi i prowadzili na skraj dołu, aby jednym strzałem w tył głowy pozbawić go życia.

Gdy rozkaz w pełni wykonano, gdy wszystko się skończyło i wystrzelono ostatni nabój, a masowe groby w lesie katyńskim zapełniły się ciałami polskich oficerów-oprawcy zajęli się zasypywaniem dołów. Na wyrównanym terenie, dla zatarcia śladów masowego mordu, zasadzono młode drzewka?

 

Przebieg samej egzekucji odbywał się potajemnie, nie został udokumentowany. Dopiero w 1943 r. wojska hitlerowskie odkryły masowe groby. Przyczyną zgonu wszystkich ofiar bez wyjątku był postrzał w tył głowy oddawany z bliskiej odległości. Ogłoszono to na cały świat, jednak początkowo nikt nie wierzył, gdyż Związek Radziecki wyparł się prawdy. Usiłowano zabić pamięć o zamordowanych, dlatego w Polsce nie wolno było na ten temat mówić, pisać ani publikować. Osoby głoszące prawdę były skutecznie likwidowane przez inicjatorów mordu.

 

 

Przez pół wieku kłamstwa i cenzura stały na straży zbrodni. Dopiero w 1993 roku, prezydent Rosji Borys Jelcyn przekazał prezydentowi Polski Lechowi Wałęsie tajne dokumenty potwierdzające okrutną zbrodnię dokonaną przez Związek Radziecki.

 

Prawda o Katyniu to bolesna i tragiczna karta w historii naszego narodu. Przez wiele lat ukrywana, zniekształcana i poniewierana. Dziś przemówiła głosem tych, dla których była, jest i będzie wartością najwyższą. Poznanie jej, to nasz moralny obowiązek wobec tysięcy rodaków w bestialski sposób pomordowanych na Wschodzie. To również droga do określenia pełni naszego człowieczeństwa.

 

W trakcie trwania uroczystości uczniowie wysłuchali utworów poetyckich nawiązujących do zbrodni katyńskiej, fragmentów listów pisanych przez więźniów do swoich rodzin, listów pisanych przez dzieci do uwięzionych ojców oraz piosenki ?Ostatni list? w wykonaniu  uczniów naszej szkoły.

W przedstawieniu tematu wykorzystano podkłady muzyczne: ?Polskie drogi? (muzyka z filmu), ;?Pearl Harbor? (muzyka z filmu),  fragmenty  filmu z 1943r o ekshumacji zwłok, fragmenty filmu : ?Katyń? Andrzeja Wajdy oraz prezentację multimedialną przygotowaną przez nauczycieli.

 

Scenariusz uroczystości: Dorota Ciba, Anna Blacha

Dekoracja: Dorota Ciba, Anna Blacha, Monika Skrzeszewska

Prowadzący: Jakub Soból 2TBG, Kinga Pietras 3TLP.

Recytacje i czytanie listów: Grzegorz Gielarek kl 4TGO, Paweł Stach kl 4TGO, Krystian Chmiel kl.4TGO, Jakub Strużyński kl.2TBG, Piotr Nikolas kl.3TLP, Dominika Dziadowicz 4TL, Julia Gorczyca 2AW.

Wykonanie utworu: Adriana Dubik KL.3AW, Anna Bieńko kl.4TL (śpiew), Paweł Stach kl.4TGO (gitara).

Nagłośninie: Piotr Kosierb KL.4TGO.

[gallery link="file" columns="4" ids="50025,50026,50027,50028,50029,50031,50032,50033,50034,50035,50036,50037"]

Zobacz inne wpisy

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody! 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.