Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Finał obchodów Jubileuszu 60-lecia szkoły

10 grudnia 2018 | Agencja magico

W dniu 29. listopada 2018 r. odbyły się uroczystości związane z obchodami Jubileuszu 60-lecia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. Doskonałą ku temu okazją stała się jubileuszowa edycja Regionalnego Turnieju Artystycznego O Liść Dębu.

 

Dzięki wsparciu finansowemu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce oraz Stowarzyszenia Oświatowego Przyjaciół Szkoły Kościuszkowskiej w Stalowej Woli do szkoły została sprowadzona jedyna w Polsce Makieta Bitwa pod Racławicami z Fundacji Tradycji Kościuszkowskiej w Niezwojowicach koło Krakowa.

 

Jubileusz swój obchodziła także klasa Liceum Ogólnokształcące o edukacji wojskowej, która od 10. lat funkcjonuje w stalowowolskiej szkole kościuszkowskiej.

 

Rangę uroczystości podkreśliła obecność przyjaciela szkoły, historyka Polskiej Akademii Nauk prof. dra hab. Mariana Marka Drozdowskiego. Gośćmi uroczystości byli także ppłk Radosław Podolski ? dowódca III Batalionu Inżynieryjnego w Nisku, ppłk Grzegorz Grobel ? dowódca 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku, mjr Krzysztof Jasiński ? szef Wydziału rekrutacji WKU w Nisku, mgr Barbara Sibiga ? dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielinach, mgr Katarzyna Pisera ? dyrygent chóru Puellarum Cantus z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli, mgr Ewa Kozłowska -  kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Sanowiślaczki, działającego w Publicznym Gimnazjum w Chwałowicach, pan Mariusz Szwedo ? przedstawiciel Superior Industries Production Poland Sp. z o.o. (darczyńca szkoły), pani Marzena Kardasińska ? przedstawicielka Związku Zawodowego Nauczycieli ?Solidarność?, pan Józef Podsiadło, syn żołnierza spod Monte Cassino, wielki działacz społeczny w Stalowej Woli, pani Magdalena Kata ? przewodnicząca Rady Rodziców.

 

Profesor Marian Marek Drozdowski, wieloletni przyjaciel naszej szkoły, laureat odznaki Godny Patrona, honorowy obywatel miasta Stalowej Woli, wybitny znawca tradycji niepodległościowych w historiografii polskiej, inicjator wybudowania pomników Tadeusza Kościuszki w Warszawie i w Stalowej Woli wygłosił gawędę o owocnej współpracy środowisk kościuszkowskich ze szkołą w Stalowej Woli. Wskazał na znaczącą rolę naszej szkoły w kultywowaniu pamięci o Tadeuszu Kościuszce w skali ogólnopolskiej i światowej.

 

Zaproszenie na jubileusz przyjął wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach chór Puellarum Cantus pod dyrekcją pani Katarzyny Pisery. Czterdziestoosobowa grupa śpiewających dziewcząt dała piękny koncert pieśni polskich, wykonanych a capella, oraz pieśni patriotycznych bardzo ciepło przyjęty przez uczestników uroczystości.

 

Dyrektor szkoły mgr Tomasz Sekulski odniósł się do uroczystej inauguracji obchodów jubileuszu szkoły, jaka miała miejsce w kwietniu tego roku. Przebieg uroczystości został zaprezentowany w obrazach i komentarzach odzwierciedlających ogrom pracy, wysiłku nauczycieli i uczniów w historii szkoły.

 

Finał jubileuszu 60-lecia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli to szczególne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej. Z tej okazji gościliśmy pana Janusza Króla, pomysłodawcę i wykonawcę jedynej w Polsce Makiety Bitwa pod Racławicami.

 

(patrz artykuł: Makieta ?Bitwa pod Racławicami?, czyli niezwykła ?Lekcja historii? w stalowowolskiej szkole kościuszkowskiej).

 

Piękną tradycją naszej szkoły jest wyróżnianie osób, które szczególnie zasłużyły się w kultywowaniu tradycji Kościuszkowskich, odznaką Godny Patrona. Wśród wyróżnionych dotychczas tą odznaką są uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz laureaci honorowi. W związku z dzisiejszymi uroczystościami kapituła postanowiła wyróżnić pana Janusza Króla ze względu na wieloletnią współpracę z naszą szkołą tytułem i odznaką Godny Patrona.

 

Odznaką Godny Patrona udekorowali naszego gościa dr Longina Ordon, pomysłodawczyni tego zaszczytnego wyróżnienia i prezes Ogólnopolskiej Federacji Szkół Kościuszkowskich oraz Dyrektor szkoły mgr Tomasz Sekulski.

 

29 listopada 2013 r., dokładnie pięć lat temu, odbyła się pierwsza edycja Regionalnego Turnieju Artystycznego O Liść Dębu. Zespół Sanowiślaczki, który działa w Publicznym Gimnazjum w Chwałowicach, zajął wtedy pierwsze miejsce, zdobywając główną nagrodę - ZŁOTY LIŚĆ DĘBU.

 

W dniu finału Jubileuszu zespół gościł w szkole trzeci raz. Brawurowo wykonał tańce narodowe.

 

Prowadzący uroczystość mgr Małgorzata Chojnacka-Szempruch i mgr Jacek Paź, pomysłodawcy Regionalnego Turnieju Artystycznego O Liść Dębu, w formie prezentacji przypomnieli wszystkim sylwetki uczestników i konkursowe zmagania, jego imponujący 5-letni dorobek.

 

/patrz artykuł: Jubileuszowa edycja Regionalnego Turnieju Artystycznego O Liść Dębu/

 

Pan Jacek Bożek, nauczyciel przedmiotów zawodowych, zaprezentował powtarzalne i aktualne sukcesy uczniów i nauczycieli, podkreślając jakość pracy szkoły kształcącej w wielu zawodach.

 

            Podczas finału jubileuszu zaznaczono 10-lecie istnienia w naszej szkole klasy Liceum Ogólnokształcące o edukacji wojskowej. Mowa była o ogólnopolskich sukcesach absolwentów i uczniów klas mundurowych, o roli wychowania, kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych, o wielkim zaangażowaniu uczniów i ich opiekunów w ogólnopolskie uroczystości kościuszkowskie i patriotyczne.

 

/patrz: 10 lat klasy wojskowej. Galeria zdjęć/

 

Uroczystości jubileuszowe zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Szkoły Polonez dla Kościuszki, którego słowa są odzwierciedleniem misji i wizji stalowowolskiej szkoły kościuszkowskiej. Koncepcję uroczystości  finałowej jubileuszu opracowała wicedyrektor Longina Ordon. W przygotowanie i realizację uroczystości zaangażowali się: p. Małgorzata Chojnacka ? Szempruch (współtwórca scenariusza), p. Iwona Szewc, (ceremoniał szkolny) p. Urszula Godawska, p. Daniel Zieliński, p. Jacek Bożek, p. Tamara Stadnik ( prezentacja - sukcesy zawodowe uczniów i nauczycieli) p. Tomasz Kowalczyk, (prezentacja Uroczystości jubileuszowe w kwietniu 2018 r.), p. Robert Tryk, p. Bogusław Serafin, p. Mateusz Marzec (Makieta  bitwy racławickiej i wystawa malarstwa ? pomoc logistyczna), p. Jacek Paź (prezentacja ? Historia Regionalnego Turnieju Artystycznego O Liść Dębu), p. Monika Skrzeszewska i p. Alina Machaj (dekoracja auli), p. Tomasz Kowalczyk, p. Łukasz Sondej (nagłośnienie i multimedia), p. Małgorzata Grzesik (odznaka Godny Patrona).

 

Uroczystość prowadzili p. Małgorzata Chojnacka ? Szempruch i  p. Jacek Paź, świętując w ten sposób pięcioletnią historię swoich dokonań w zakresie organizacji Regionalnego Turnieju Artystycznego O Liść Dębu. W uroczystości brali udział uczniowie jubileuszowej klasy wojskowej oraz uczniowie z  klas technikalnych, prezentujący różnorodność kształcenia zawodowego w naszej szkole. Goście i uczestnicy uroczystości zostali podjęci smacznym poczęstunkiem, o które zadbali dyrektor p. Tomasz Sekulski, wicedyrektor Lucyna Dul i wicedyrektor Małgorzata Jaklińska.

 

Zobacz inne wpisy

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody! 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.