Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Jak prezent, to tylko książka! Co czytają uczniowie Złotej Kościuszkowskiej?

15 grudnia 2020 | Jakub Bożek

Święta tuż tuż… Niektórzy z nas gorączkowo poszukują pomysłów na prezenty dla najbliższych. My, nauczyciele bibliotekarze, nie mamy takich dylematów, ponieważ wiemy, że KSIĄŻKA to najlepszy prezent pod choinkę!

W październiku 2020 roku uczniowie naszej szkoły, w ramach akcji Noc Bibliotek, przez dziennik elektroniczny otrzymali krótką ankietę zatytułowaną „Klimat na czytanie”. Została ona opracowana przez nauczycieli bibliotekarzy w celu zbadania środowiska szkolnego pod kątem czytelnictwa. Ankieta składała się z 4 pytań, wypełniło ją 62 uczniów. Na pytanie - „Czy lubisz czytać?” 46 osób odpowiedziało „tak”, 16 -  „nie”.

Wśród ostatnio przeczytanych książek wymieniano tytuły lektur szkolnych, m.in. „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Pana Tadeusza” i „Dziady” Adama Mickiewicza oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Najchętniej polecane przez uczniów tytuły to:

 • „Harry Potter” J. K. Rowling,
 • „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego,
 • „Metro 2033” Dmitry’ego Glukhovsky’ego 

Okazuje się zainteresowania, że czytelnicze naszej młodzieży szkolnej są bardzo rozległe, wśród wymienianych ulubionych autorów znaleźli się m.in.:

 • Marcel Moss „Nie patrz”,
 • Veronica Roth „Niezgodna” (t. 1 - „Niezgodna”, t. 2 - „Zbuntowana”, t. 3 - „Wierna”),
 • Jo Nesbo - „Pancerne serce”,
 • Guillaume Musso – „Central Park”, „Upiory”,
 • Zlatan Ibrahimović, David Lagercrantz – „Ja, ibra. Moja historia”,
 • John Green – „Gwiazd naszych wina”,
 • John Flanagan – seria „Zwiadowcy”,
 • Anna Todd - cykl „After” ( t. 1 – „After. Płomień pod moją skórą”, „After 2. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem”, t. 2 – „After. Ocal mnie”),
 • William Paul Young - „Chata”,
 • J. R. R. Tolkien – „Władca pierścieni”, „Hobbit”,
 • Aleksander Dumas – „Hrabia Monte Christo”,
 • Stephan King – „Smętarz dla zwierzaków”, „Doktor sen”,
 • Cathy Cassidy – „Wiśniowe serce”,
 • Colleen Hoover - „Ugly love”,
 • Stephen Hawking – „Teoria wszystkiego, czyli krótka historia wszechświata”.   

Nasi uczniowie czytają głównie lektury szkolne i chętnie polecają je swoim znajomym. Zakres ich zainteresowań literackich jest dosyć szeroki, najchętniej czytają fantasy, powieści kryminalne oraz obyczajowe.

Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze ankiety. Uzyskane odpowiedzi pozwolą nauczycielom bibliotekarzom na lepsze zrozumienie  czytelniczych potrzeb młodego czytelnika. Nawiązując do słów Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”, zachęcamy do stałego kontaktu z książką, poszukiwania fascynujących tytułów oraz poznawania różnych gatunków literackich. Powyższa lista z pewnością ułatwi wybór prezentu dla kolegi lub koleżanki.

    

Na plakacie znajdują się najbardziej poczytne książki ostatnich miesięcy, które znalezione pod świąteczną choinką, ucieszą każdego wielbiciela literatury.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy nie tylko udanych literackich poszukiwań, ale przede wszystkim zdrowia, radości, wielu szczęśliwych chwil spędzonych z najbliższymi oraz szczęśliwego Nowego Roku, który miejmy nadzieję, przyniesie długo oczekiwany powrót do normalności.

Nauczyciele bibliotekarze

Zobacz inne wpisy

Warsztaty z Wędrującym Filmoznawcą

02 marca 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 1 marca 2021r. odbyły się warsztaty  filmowe online z Wędrującym Filmoznawcą  panem Mateuszem Wiskulskim na temat:...

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.