Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Kino atrakcji. Początki kinematografii

29 marca 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 29 marca 2021 klasa 2 FG - technik  eksploatacji portów i terminali wraz z wychowawczynią panią Justyną Świecą uczestniczyła w warsztatach filmowych prowadzonych przez Wędrującego Filmoznawcę. 

Plan spotkania

Na odkrycie możliwości filmowania i projekcji złożyły się lata eksperymentów podejmowanych w różnych częściach świata. Przez kolejne wieki próbowano udoskonalać kolejne aparaty służące do wytwarzania i oglądania ruchomych obrazów.   

Louis Le Prince w 1886 skonstruował i opatentował w USA 16-obiektywową kamerę, w 1888 wykonał prototypy i opatentował jednoobiektywowej kamery i projektora, na kilka lat przed wynalezieniem kinetoskopu Edisona. Krótka scena zatytułowana Roundhay Garden Scene, a sfilmowana przez Le Prince’a w roku 1888 na papierze fotograficznym Eastmana przy użyciu kamery własnej produkcji jest uważana za najstarszy znany zapis filmowy, poprzedzający twórczość braci Lumière. 

Pierwszą ręczną kamerę filmową skonstruował w 1908 roku polski wynalazca oraz konstruktor Kazimierz Prószyński.

Thomas Alva Edison w latach 80. XIX wieku zdecydowała się rozwinąć jeden ze swoich najpopularniejszych patentów- skonstruowany w 1877r. fotograf.

W 1891 Edison skonstruował kinematograf- urządzenie służące rejestracji oraz kinetoskop- służący do oglądania ruchomych obrazów.

Pierwsza publiczna i płatna projekcja filmów braci Auguste’a i Loius Lumiere odbyła się 28 grudnia 1895 roku w Salonie Indyjskim w podziemiach kawiarni Grand Cafe w Paryżu, przy Bulwarze Kapucynek.

Pierwsza projekcja kinematografu braci Lumiere na ziemiach polskich odbyła się 14 listopada 1896 roku w Krakowie.

Pytanie ze strony mentimeter. Ile lat ma kino?

Prehistoria kina. Pierwsze aparaty i kamery

Pierwsze zdjęcia przedstawiające kolejne  fazy ruchu.

Zrzut ekranu spotkania w Zoomie. Ikony uczestników

Kadry pierwszych filmów - Wjazd pociągu na stację i Podróż na księżyc.

Oprac. J. Świeca

Zobacz inne wpisy

Międzynarodowy Dzień Ziemi

23 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

...

„Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” /Marek Edelman/ W dniu 19 kwietnia obchodzimy rocznicę...

Finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

18 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

W dniach 10-12 kwietnia 2024 odbył się finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Bydgoszczy. W finale tym uczestniczyło...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.