Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Kraków Stanisława Wyspiańskiego

19 marca 2018 | Agencja magico

22 lutego odbyła się wycieczka do Krakowa, której głównym celem było zwiedzenie wystawy,, Wyspiański? w Muzeum Narodowym. Wyjazd był także doskonałą okazją do upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, a także do odwiedzenia Wawelskiego Wzgórza, na którym został usytuowany pomnik patrona szkoły ? Tadeusza Kościuszki.

 

Z okazji 110. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego, Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wyjątkową wystawę, która dla uczniów klas 3 TEC i 3 TLP, stała się  doskonałą propozycją odkrywania talentu tego młodopolskiego artysty.

 

Na wystawie uczniowie zobaczyli prawie 500 dzieł Stanisława Wyspiańskiego, który w ciągu swojego stosunkowo krótkiego życia (zmarł mając 38 lat) zajmował się różnymi dziedzinami sztuki. Był malarzem, rysownikiem, grafikiem, a także poetą, dramatopisarzem, scenografem i reformatorem teatru.

 

Eksponaty zostały uporządkowane w kilku salach podzielonych tematycznie. W pierwszej, zatytułowanej "U mnie w domu", zaprezentowane zostały wizerunki Wyspiańskiego z różnych okresów jego życia, portrety dzieci i żony oraz pamiątki związane z jego pracownią. W dwóch kolejnych salach zostały zebrane dzieła związane z krakowską świątynią, rzadko pokazywane szerokiej publiczności. Kolejna sala - "Historia i pamiątki" - została poświęcona działalności Wyspiańskiego jako miłośnika historycznych pamiątek. Znajdują się tu m.in. przerysy ze ścian kościoła św. Krzyża oraz projekty rekonstrukcji witraży do krużganków klasztoru Dominikanów.   W sali "Teatr narodu" zostały ukazane niezrealizowane projekty witraży do okien katedry lwowskiej, a w sali "Nie Paryż, tylko Kraków" dominują powszechnie znane dzieła malarskie i graficzne artysty. Ostatnia sala "Ars - Apollo" wypełniona jest dziełami sztuki użytkowej, m.in. meblami do mieszkania Zofii i Tadeusza Żeleńskich oraz przedmiotami stanowiące wyposażenie krakowskiego Domu Towarzystwa Lekarskiego. Całości wystawy dopełnia sala "Instrumentarium" poświęcona problematyce badań i konserwacji dzieł Wyspiańskiego ze szczególnym uwzględnieniem obrazów pastelowych.

 

Wystawa ,,Wyspiański? okazała się być doskonałą propozycją poznania unikalnego talentu i oryginalnej osobowości twórczej artysty, nazywanego niekiedy ,,czwartym wieszczem narodowym?.

 

Aneta Łój, Anna Blacha, Justyna Świeca

[gallery columns="5" link="file" ids="49630,49631,49632,49633,49634,49635,49637,49638,49639,49641"]

Zobacz inne wpisy

Warsztaty z Wędrującym Filmoznawcą

02 marca 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 1 marca 2021r. odbyły się warsztaty  filmowe online z Wędrującym Filmoznawcą  panem Mateuszem Wiskulskim na temat:...

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.