"Łączy nas pamięć"– akcja „Żonkile” w naszej szkole
19 kwietnia 2024 | Bogusław Łój
„Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” /Marek Edelman/
W dniu 19 kwietnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – wydarzenia, które stało się symbolem odwagi i determinacji Żydów w czasie II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN corocznie organizuje akcję społeczno-edukacyjną pod nazwą "Żonkile", do której przyłączają się biblioteki z całego kraju. Dlaczego akurat żonkile? Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przetrwał likwidację getta, przez całe życie pielęgnował pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach. W rocznicę powstania stawał pod Pomnikiem Bohaterów Getta, z żółtym kwiatem w dłoni, oddając hołd poległym towarzyszom. Stopniowo dołączali do niego inni, niosąc ze sobą żonkile.
W tym roku nasza szkolna biblioteka przy współpracy z panią Danutą Rzeszutek - kierownikiem Biblioteki Pedagogicznej w Stalowej Woli - włączyła się do tej akcji. Z tej okazji w Sali Tradycji, dnia 17 kwietnia, odbyło się spotkanie klas: 4TC oraz 4TL z panem Zenonem Fajgerem - edukatorem oddziału rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, który wygłosił wykład na temat Holocaustu. Podczas swojej prelekcji pan Zenon Fajger, dzieląc się swoją bogatą wiedzą, wyjaśnił przyczyny decyzji podjętej przez nazistów o całkowitej eksterminacji Żydów. Jego wykład był zarówno poruszający jak i pouczający, pozwalał słuchaczom zrozumieć skalę tragedii oraz to, że nie wolno powielać błędów przeszłości. Była to nie tylko ciekawa lekcja historii, ale także moment refleksji nad wartością pamięci oraz potrzebie budowania lepszego jutra, opartego na tolerancji, szacunku i solidarności.
Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu spotkania: p. Piotrowi Burszcie, p. Katarzynie Kordos, p. Lidii Miśkiewicz, p. Dariuszowi Smolarkowi, p. Małgorzacie Stelmach.
Nauczyciele bibliotekarze