Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Ludzie ludziom zgotowali ten los

26 października 2018 | Agencja magico

10 października 2018 roku uczniowie klas IV TLP i IV TEC pod opieką: p. Anety Łój, p. Anny Blachy, p. Moniki Fil i p. Bogusława Łoja, uczestniczyli w wycieczce do Państwowego Muzeum Auschwitz ? Birkenau, które dzisiaj jest symbolem Holokaustu, terroru, ludobójstwa  i bestialstwa XX wieku.

 

W latach 1940 ? 1945 Niemcy utworzyli największy obóz zagłady w dziejach ludzkości. Początkowo Auschwitz miało być jednym z wielu obozów pracy, jednak w 1942 r. stało się także ośrodkiem ?ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej?, czyli nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących tereny okupowane przez III Rzeszę. Dokładnej liczby ofiar Auschwitz nie da się ustalić: SS zniszczyło prawie całą dokumentację, a większość tego, co ocalało, wywieźli sowieci. Przyjmuje się, że ogółem zamordowano tu 1,5 mln ludzi 28 narodowości, z czego około 90% ofiar stanowili Żydzi.

 

Zwiedzanie obozu Auschwitz I uczniowie rozpoczęli od przejścia przez bramę z cynicznym napisem Arbeit macht frei ? praca czyni wolnym. To przez nią codziennie więźniowie wyruszali na katorżniczą pracę. Następnie zobaczyli baraki obozowe, w których dzisiaj znajdują się wystawy tematyczne. Każdy z tych budynków skrywa inną część historii obozu i więźniów. Niezwykle wzruszający okazał się widok dowodów istnienia ofiar: osobistych rzeczy, garnków, protez, pędzli do golenia, dziecięcych bucików, obciętych włosów, zdjęć wygłodzonych więźniów...

 

W kolejnych barakach można było zobaczyć m. in. oryginalne pasiaki, ogromną księgę zawierającą nazwiska ofiar, których lista ? pomimo upływu wielu lat ? wciąż jest powiększana i uzupełniana, zdjęcia dzieci, na których Niemcy przeprowadzali bestialskie doświadczenia. Refleksję i zadumę wzbudził widok ściany, pod którą rozstrzeliwano i torturowano więźniów.

 

Kolejny etap zwiedzania dotyczył terenu Birkenau ? obozu, zwanego również Auschwitz II, w którym mieszkało i zginęło najwięcej więźniów. Mimo iż większość tej części obozu została zniszczona, to i tak rozległy teren z ruinami krematoriów, baraków zamieszkiwanych przez więźniów i z rampą wyładowczą, gdzie zatrzymywały się wagony pełne ludzi, robi na zwiedzających ogromne wrażenie. Świadomość, że drogą, którą obecnie idą zwiedzający, ponad 70 lat temu szli skazani na śmierć w komorach gazowych, często bezimienni dzisiaj ludzie,  jest trudnym do opisania przeżyciem dla współczesnego człowieka.

 

Anna Blacha i Aneta Łój

[gallery link="file" ids="52410,52409,52406,52497,52503,52504,52408,52499,52474"]

Zobacz inne wpisy

Międzynarodowy Dzień Ziemi

23 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

...

„Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” /Marek Edelman/ W dniu 19 kwietnia obchodzimy rocznicę...

Finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

18 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

W dniach 10-12 kwietnia 2024 odbył się finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Bydgoszczy. W finale tym uczestniczyło...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.