Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

28 lutego 2018 | Agencja magico

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) ? które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym dziewiątym roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna Ojczysty ? dodaj do ulubionych zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

            W naszej szkole już po raz trzeci uroczyście podkreślamy rangę języka polskiego. W tym roku skupiliśmy się na osobie wybitnego polskiego twórcy Stanisława Wyspiańskiego.

Uroczyście odczytaliśmy w auli szkoły fragmenty jego wybitnego dzieła ? Wesele, a także 22 lutego 2018 roku braliśmy udział (klasy 3TEC i 3TLP) w  wycieczce do Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie oglądaliśmy wybitne dzieła tego polskiego artysty, zwanego artystą totalnym.

Anna Blacha i Aneta Łój

Zobacz inne wpisy

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody! 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.