Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Narodowe Czytanie

20 grudnia 2019 | Agencja magico

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser – Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

 

            W naszej szkole również odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku czytano „Osiem lektur na Ósme Narodowe Czytanie”, były to:

 

 

  • Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

  • Dym – Maria Konopnicka

  • Katarynka – Bolesław Prus

  • Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

  • Orka – Władysław Stanisław Reymont

  • Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

  • Sachem – Henryk Sienkiewicz

  • Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

            Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

            Uczniowie naszej szkoły odczytali fragmenty nowelek, przeżywając wraz z bohaterami ich trudne czasami doświadczenia jednocześnie poznając specyfikę czasów, w których przyszło im żyć.

W Narodowym Czytaniu w Zespole Szkół Nr 2 w Stalowej Woli wzięli udział: Aleksandra Czupryna 1 Ag, Jagoda Rydzik 1 Eg, Maja Sobczyszyn 1Eg, Nikola Broda z klasy 1 Ap, Martyna Rędzio klasa 1 Ap, Arkadiusz Zięba 1 Ag.

Pragniemy również podziękować nauczycielom, którzy służyli nam pomocą w przygotowaniu – panu mgr Piotrowi Burszcie i panu mgr inż. Jakubowi Bożkowi.

 

Odpowiedzialni nauczyciele:

Anna Blacha, Aneta Łój, Anna Sibiga, Anna Świetlińska

Zobacz inne wpisy

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody! 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.