Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Narodowe Czytanie WESELA Stanisława Wyspiańskiego

21 grudnia 2017 | Agencja magico

W tym roku w naszej szkole włączyliśmy się w akcję zainicjowaną w 2012 roku przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej a nazwaną Narodowym Czytaniem. Pierwszym utworem czytanym w ramach akcji była nasza narodowa epopeja ? Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku para prezydencka rozpoczęła narodowe czytanie w warszawskim Ogrodzie Saskim utworu Henryka Sienkiewicza Quo vadis.

 

Dziełem czytanym w tegorocznej edycji jest Wesele Stanisława Wyspiańskiego, wybrane przez Polaków w ogólnopolskim głosowaniu.

 

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia ? wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Odbyło się ono 20/21 listopada 1900 roku w Bronowicach, a ślub Państwo Młodzi wzięli w Kościele Mariackim w Krakowie, gdyż taka była parafialna przynależność Panny Młodej. Jednym z gości był młodopolski artysta Stanisław Wyspiański, który jak podają inni goście, obserwował wszystko stojąc z boku.

 

Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

 

Uczniowie naszej szkoły odczytali kilka scen z pierwszego aktu Wesela oraz scenę 16 z aktu trzeciego. Odczytanie poszczególnych scen było urozmaicane fragmentami filmu Andrzeja Wajdy, nakręconego na podstawie dramatu Wyspiańskiego. Innym elementem uzupełniającym całość Narodowego Czytania, była piosenka Marka Grechuty zatytułowana Wesele.

 

W przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie naszej szkoły:

 

Panna Młoda ? Wiktoria Batorska klasa 2TLM

Pan Młody ? Bartłomiej Hołody klasa 3 TLP

Klimina ? Karolina Piasecka klasa 3 TEC

Radczyni ? Kinga Pietras klasa 3TLP

Dziennikarz ? Adrian Olszówka klasa 3 TEC

Czepiec ? Paweł Kolano klasa 3 TEC

Żyd ? Jakub Cieślak klasa 3 TEC

Poeta ? Hubert Sikora klasa 3 TEC

Prowadzący ? Klaudia Latawiec 3TLP i Janusz Torba klasa 3 TEC

 

 

Nauczyciele odpowiedzialni ? pani Anna Blacha i pani Aneta Łój

    [[WidgetGallery|{"id": "595" override_thumbnail_settings="0" thumbnail_width="100" thumbnail_height="75" thumbnail_crop="1" images_per_page="20" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Show as slideshow]" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

Zobacz inne wpisy

Warsztaty z Wędrującym Filmoznawcą

02 marca 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 1 marca 2021r. odbyły się warsztaty  filmowe online z Wędrującym Filmoznawcą  panem Mateuszem Wiskulskim na temat:...

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.