Nasz DĄB PAMIĘCI
05 maja 2025 | Bogusław Łój
W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Zespole Szkół Nr 2 miała miejsce szczególna uroczystość. Stanowiąca końcowy etap realizacji przez społeczność szkolną programu patriotyczno-edukacyjnego „KATYŃ - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” mającego na celu uczczenie pamięci Bohaterów Mordu Katyńskiego, a zarazem przywrócenia ich sylwetek do zbiorowej pamięci narodu. Uwieńczeniem tego projektu było posadzenie DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Bykowni, Twerze lub Charkowie. Organizatorem programu zrealizowanego we wszystkich szkołach na terenie miasta Stalowej Woli było Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza z siedzibą w Warszawie. W tak szlachetną akcję zaangażowały się bardzo aktywnie władze miasta Stalowa Wola i Powiatu Stalowowolskiego, jak również Młodzieżowa Rada Miasta.
Nasza społeczność szkolna, dostąpiła zaszczytu posadzenia na terenie szkoły jednego z DĘBÓW PAMIĘCI. Nasz Dąb upamiętnia postać porucznika Mieczysława Dzierżka, pochodzącego ze wsi Kotowa Wola, zmobilizowanego z końcem sierpnia 1939 r. do 9 pułku piechoty Legionów. Jego pułk wchodzący w skład 39. Dywizji Piechoty, walczył z Niemcami pod Krasnymstawem i Krasnobrodem.
W niewyjaśnionych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej, został osadzony wraz z innymi oficerami w obozie w Starobielsku. Zamordowany wiosną 1940 r. przez NKWD w Charkowie. Pochowany na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie – Piatichatkach. Żył lat 26.
Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci zaszczycili swoją obecnością członkowie rodziny porucznika Mieczysława Dzierżka: prof. dr hab. Jan Dzierżek (Uniwersytet Warszawski), bratanek porucznika oraz pan Krzysztof Cieciura waz z synem Michałem, reprezentujący rodzinę Dzierżków z Kotowej Woli. Swoją obecnością podkreślili doniosłość tej uroczystości przedstawiciele najwyższych władz rządowych i samorządowych: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pan Rafał Weber, starosta powiatu stalowowolskiego pan Janusz Zarzeczny, wójt gminy Zaleszany pan Paweł Gardy oraz sołtys wsi Kotowa Wola pan Kazimierz Paterek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Kościuszkowskiej pani Iwona Szewc oraz przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta Stalowa Wola i zarazem absolwentka naszej szkoły Oliwia Bidas.
Nawiązując do słów pana dyrektora Jacka Bożka wypowiedzianych w czasie uroczystości, dąb to symbol długowieczności i pamięci, symbol życia, siły i trwania. Ten, który upamiętni podporucznika Mieczysława Dzierżka, będzie od dziś przypominał nam, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, że trzeba o nią dbać, pielęgnować pamięć i uczyć kolejne pokolenia prawdy historycznej.
Niechaj to drzewo rośnie w ziemi naszej wolnej Ojczyzny, niech rozpościera swoje gałęzie w pokoju, którego tak tragicznie zabrakło tym, którzy zginęli w Katyniu i Charkowie i innych miejscach sowieckich zbrodni. Niechaj będzie on wyrazem naszej wdzięczności i szacunku – dla podporucznika Mieczysława Dzierżka i dla wszystkich Bohaterów, którzy padli ofiarą Zbrodni Katyńskiej.
W imieniu własnym, jako szkolnego koordynatora projektu, jak również spełniając prośbę pana profesora Jana Dzierżka, dla którego udział w uroczystości stanowił doznanie pełne wzruszeń i głębokich przeżyć, pragnę podziękować wszystkim biorącym udział w przygotowaniu tego doniosłego wydarzenia.
Mam nadzieję, że nasz DĄB PAMIĘCI, będzie stanowił dla całej szkolnej społeczności nie tylko wyraz trwałej pamięci o poruczniku Mieczysławie Dzierżku, ale również będzie podmiotem naszej wspólnej troski i żywym ogniwem łączącym przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Opracowanie Anna Ryzak
A.Ł.