Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Niekonwencjonalne spotkanie z literaturą ? III Noc Bibliotek w naszej szkole

18 października 2019 | Agencja magico

?Znajdźmy wspólny język? to hasło V edycji Ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek, w którą włączyła się po raz trzeci także nasza szkolna biblioteka. To impreza promująca biblioteki poprzez niekonwencjonalne spotkania z literaturą.

 

W związku z dużą liczbą uczniów mieszkających poza miastem, nasza zabawa została przeprowadzona 04.10.2019 r. w trakcie zajęć lekcyjnych. Była to świetna okazja do zaprezentowana biblioteki jako miejsca dostępnego dla wszystkich.

           

?Znalezienie wspólnego języka? nie jest możliwe bez aktywności, którą wykazują wszystkie strony poszukujące dróg porozumienia. Z tego względu akcję skierowaliśmy do uczniów klas pierwszych, którzy dopiero poznają naszą społeczność. Zapraszając pierwszaków do zabawy literackiej mogliśmy zaprezentować szkolną bibliotekę jako centrum informacji i mały ośrodek kultury. W  tegorocznej odsłonie Nocy Bibliotek udział wzięli uczniowie klasy 1 Bp, 1Dp, 1Fp oraz 1Ag.

 

Spotkanie rozpoczęliśmy od konkursu wiedzy o książce i bibliotece, który opracowany został w aplikacji Kahoot! Uczniowie wykorzystując prywatne smartfony, logowali się w aplikacji lub za pośrednictwem przeglądarki i odpowiadali na pytania wyświetlane na ekranie. Ta konkurencja budziła żywe emocje. Jedna osoba spośród uczestników, która w  najkrótszym czasie udzieliła najwięcej poprawnych odpowiedzi, otrzymywała nagrodę książkową. Laureatami zostali Aleksander Baran (1 Dp), Anna Chrząstek (1 Bp) oraz Rafał Skawiński (1 Fp).

 

Naszą kolejną propozycją było zaprezentowanie sylwetki Marka Hłaski. W tym roku przypada 85. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci tego pisarza. Po krótkim przedstawieniu sylwetki prozaika, zaproponowaliśmy grę karcianą ?Flirt z Hłaską? oraz kalambury ?Jaki to tytuł?? Aby nieco skomplikować tę konkurencję, uczniowie odgadywali tytuły opowiadań ?polskiego Jamesa Deana?  np. ?Pierwszy krok w chmurach?, ?Dwaj mężczyźni na drodze?, ?Noc nad piękną rzeką?, które na pewno nie były typowymi hasłami, ale mimo to uczestnicy świetnie sobie radzili.

 

W ramach warsztatów komiksowych przyjrzeliśmy się dokładniej budowie komiksu, przy szczególnym podkreśleniu roli, jaką odgrywają w nim onomatopeje. W tym celu uczennice ze starszych klas przygotowały rysunki z wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Zadaniem uczniów było narysowanie swoich przykładów onomatopei. W trakcie pracy wykazali się niebywałą fantazją a niektóre z prac były naprawdę zaskakujące.

 

Ostatnim etapem naszego spotkania było tworzenie edukacyjnej gry planszowej ?Zagraj w ciemno?. Podzieleni na grupy uczniowie, po zapoznaniu się z księgozbiorem popularnonaukowym, opracowywali karty pytań i odpowiedzi dotyczących zwyczajów nocnych zwierząt oraz nocnych zjawisk atmosferycznych.

 

Noc Bibliotek to świetna okazja do zaprezentowania biblioteki szkolnej, spotkania z literaturą w rozrywkowej formie oraz przekazanie pewnych treści za pośrednictwem zabawy. Mamy nadzieję, że te kolejne doświadczenia pozwolą nam w przyszłym roku zorganizować jeszcze atrakcyjniejszą odsłonę Nocy Bibliotek.

 

Organizatorami akcji były Panie: Irena Bednarczyk, Anna Blacha, Małgorzata Chojnacka ? Szempruch i Anna Sibiga.

 

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia Panu Jakubowi Bożkowi oraz uczniom: Arkadiuszowi Pesztowi (3 TL1), Zuzannie Dąbek (4 TEC), Katarzynie Wójcik (4 TLM) oraz Karolinie Nykiel (4 TLM).

 

Organizatorzy

 

Zobacz inne wpisy

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody! 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.