Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Pamięć o bohaterach Powstania Antykomunistycznego

02 marca 2022 | Bogusław Łój

1 marca 2022 r. odbyły się, na Cmentarzu Wojennym w Rozwadowie, uroczystości upamiętniające „Żołnierzy Wyklętych”. Wzięli w nich udział samorządowcy, przedstawiciele szkół, poczty sztandarowe, organizacje patriotyczne, służby mundurowe, grupy rekonstrukcyjne, parlamentarzyści, harcerze. Odczytano Apel Poległych, a także złożono wieńce. Modlono się o pokój w Polsce i na Ukrainie. Później nastąpiło przejście do klasztoru, gdzie odprawiono Mszę Świętą w intencji poległych i Ojczyzny.

W uroczystościach miejskich, naszą szkołę w poczcie sztandarowym reprezentowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego o edukacji wojskowej - z klasy 2A: Oliwia Majka, Natalia Żurawska, Mateusz Sibiga, Kamil Sawicz i Karol Kiewlen, zaś z klasy 1A Sandra Dąbek, Amelia Pyjor, Karolina Chamera, Wiktor Sagan i Bartosz Paluch. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Iwona Szewc i Marian Herok.

„Żołnierze Wyklęci” to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944 r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim, nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. Zakłamywano ich historię, wypaczano cel, o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci. Większość „Żołnierzy Wyklętych” zaczynała swój szlak bojowy w czasie wojny i kontynuowała go w rzeczywistości powojennej, choć byli i tacy, którzy ze względu na młody wiek zaczynali się bić o niepodległość dopiero po zakończeniu okupacji niemieckiej.

W latach walki nikt z członków polskiego podziemia nie przypuszczał, że przez potomnych będzie określany mianem „Żołnierza Wyklętego”. Określenie to pojawiło się po upadku systemu komunistycznego w Polsce (po raz pierwszy w 1993 r.), a później zostało szeroko spopularyzowane – w konsekwencji Sejm RP przyjął je w ustawie z 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Opracowanie: Iwona Szewc

Zobacz inne wpisy

Święto Patrona w Złotej Kościuszkowskiej

16 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

9 kwietnia w Zespole Szkół Nr 2 w Stalowej Woli, odbyły się uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły - Tadeusza Kościuszki,...

Debata Oksfordzka: "Globalizacja jest zagrożeniem"

09 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

Dnia 05.04.2024 r. w Centrum Aktywności Seniora odbyły się ćwierćfinały rozgrywek międzyszkolnych w formie debat oksfordzkich...

6 lutego bieżącego roku obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.