Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Rok Rzeki Wisły

25 września 2017 | Agencja magico

Pretekstem do ogłoszenia roku 2017 Rokiem Wisły jest sięgająca ponad pięciu wieków historia.           W 2017 roku obchodzimy 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Wtedy, po wojnie trzynastoletniej, Polacy odzyskali pełne panowanie nad żeglownym biegiem rzeki. Odzyskanie kontroli nad Wisłą dało impuls do dynamicznego rozwoju kraju. Spław Wisłą i jej dopływami przyczynił się do rozkwitu gospodarczego w Polsce w okresie złotego wieku, dzięki czemu stała się ona europejską potęgą polityczną, militarną i ekonomiczną.

W 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego.

Wisła ? Królowa Polskich Rzek, symbol polskości i patriotyzmu ? to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia różnorodnie kształtowana przez naturę i ludzi, wciąż jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym. Wymaga zrównoważonego rozwoju, przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekowzrocznych działań.

Wisła ? rzeka wszystkich ziem polskich, rzeka naszych dziejów. Od stuleci- zanim jeszcze imię Polski pojawiło się w annałach historii-ona już toczyła swoje wody od Karpat, od śląskich Beskidów, gdzie ma swe źródła aż dotąd. Rzeka, milczący świadek życia pokoleń, ich rodzenia się i umierania. Ich twórczych wysiłków związanych z gruntowaniem wszystkiego, co Polskę stanowi. Ich zmagań, czasem zmagań na śmierć i życie, ażeby utrzymać i zabezpieczyć to, co ojczyste, co jest wspólnym dorobkiem i wspólnym dziedzictwem. Wisła ?                 Jan Paweł II, Gdynia 11. 06. 1987

Włączając się w ogólnopolskie obchody Roku Rzeki Wisły, w tym roku szkolnym odbędzie się cykl imprez i przedsięwzięć do których zapraszamy młodzież naszej szkoły:

  • Wycieczka przedmiotowa ,, Najpiękniejsze miasta i krajobrazy nad Wisłą? do Kazimierza Dolnego, Janowca i Sandomierza w dniu 10 października 2017r;

  • Konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną pt. ?Rzeka Wisła ? bogactwo Polski? (wrzesień/październik);

  • Cykl zajęć ,,Wisła- walory przyrodnicze, gospodarcze, kulturowe oraz symbol polskości i patriotyzmu? na lekcjach geografii i historii (październik);

  • Konkurs wiedzy ,,Wisła-królowa polskich rzek?(październik/listopad);

  • Rajd górski ,,Do źródeł Wisły i Baranią Górę? ? rajd turystyki pieszej w Wiśle (maj/czerwiec);

Szczegóły i wszelkie informacje u nauczycieli geografii  Piotra Niewójta i  Anny Nowak oraz w regulaminach imprez.   Zapraszamy do udziału.

Zobacz inne wpisy

Warsztaty z Wędrującym Filmoznawcą

02 marca 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 1 marca 2021r. odbyły się warsztaty  filmowe online z Wędrującym Filmoznawcą  panem Mateuszem Wiskulskim na temat:...

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.