Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Święto Patrona Szkoły

08 czerwca 2022 | Bogusław Łój

Sława imienia twego aż do nas dolata,
A dźwięk jego tak wzniosły jest i tak wspaniały,
Iż napełnia odgłosem swoim wszechświat cały,
Brzmi wszędzie i brzmieć będzie po tysiączne lata
John Keats, Do Kościuszki.

19 maja 2022 r. w naszej szkole zorganizowano Święto Patrona Szkoły.  Uroczystość ta rokrocznie jest hołdem dla wolności i demokracji, o które walczył Tadeusz Kościuszko. Jego bezprzykładne wprost ukochanie Ojczyzny i bezgraniczne dla niej poświęcenie stały się na długie lata niewoli narodowej wspaniałym drogowskazem dla wszystkich tych, którzy podejmowali walkę z ciemiężcami z wiarą, że Polska wolna będzie. Takie postawy chcemy krzewić wśród młodzieży Złotej Kościuszkowskiej.

W tym ważnym dla społeczności szkolnej dniu uczniowie kl. 1TPM, 2TBG, 2TEM, 3 Bp, 3Cp, 3EP, 3Fp i 3Fg zaprezentowali inscenizację przysięgi Naczelnika powstania na krakowskim rynku, zaśpiewali pieśni patriotyczne i zatańczyli poloneza – najstarszy polski taniec narodowy, który podkreślił  rangę uroczystości.

Szczególny charakter Święta Patrona Szkoły podkreślili zaproszeni goście. Po raz kolejny przybyli do nas Państwo Krystyna i Józef Podsiadło. Dzięki wieloletniej współpracy Państwa Podsiadło ze Stowarzyszeniem Oświatowym Przyjaciół Szkoły Kościuszkowskiej w Stalowej Woli oraz Zespołem Szkół Nr 2 w Stalowej Woli w dniu 4 lutego 2022 r., w rocznicę urodzin naszego patrona, otrzymaliśmy w darze niezwykłe pamiątki z ich prywatnych zbiorów – wydruki historycznych obrazów, które w formie wystawy mieliśmy okazję zaprezentować całej społeczności szkolnej.

Z okazji Święta Patrona po raz pierwszy gościli u nas przedstawiciele firmy Raytheon Technologies na czele z Panią Amy Hsu, Dyrektor Zintegrowanego Zespołu Produktowego ds. Wyrzutni Pocisków Rakietowych Systemu Przeciwlotniczego i Przeciwrakietowego Patriot w ramach programu Patriot Polska. Z zainteresowaniem wysłuchali części uroczystości, w trakcie której młodzież zaprezentowała – również w j. angielskim – życie Tadeusza Kościuszki na obczyźnie, jego walkę o wolność Ameryki i podkreśliła uznanie, jakim postępowy świat darzył naszego Patrona.

Piękną tradycją naszej szkoły jest wyróżnianie osób, które szczególnie zasłużyły się w kultywowaniu tradycji kościuszkowskich odznaką Godny Patrona. W trakcie uroczystości uhonorowano Państwa Krystynę i Józefa Podsiadło, wicedyrektora ZS Nr 2 pana Jakuba Bożka oraz Kamila Ziarnowskiego, absolwenta i byłego nauczyciela ZS Nr 2, członka Zarządu Stowarzyszenia Oświatowego Przyjaciół Szkoły Kościuszkowskiej w Stalowej Woli oraz głównego tłumacza w firmie Raytheon Technologies, dzięki któremu nasza szkoła nawiązała współpracę z firmą amerykańską, czyli pomiędzy dwoma krajami, dla których postać Tadeusza Kościuszki jest symbolem walki o wolność i demokrację.

Naczelnikowi Insurekcji, wybitnemu obrońcy Konstytucji 3 Maja oddaliśmy hołd nie tylko słowem i piosenką, ale również składając kwiaty i zapalając znicz przed pomnikiem. Wiązanki złożyły delegacje: Zespołu Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli z towarzyszeniem państwa Krystyny i Józefa Podsiadło, Zarządu i członków Stowarzyszenia Oświatowego Przyjaciół Szkoły Kościuszkowskiej w Stalowej Woli oraz firmy Raytheon Technologies na czele z panią Dyrektor Amy Hsu.

Na zakończenie uroczystości wspólnie odśpiewano hymn szkoły – Polonez dla Kościuszki.

Święto Patrona Szkoły przygotowali:
Scenariusz i koordynacja całości – p. Małgorzata Chojnacka – Szempruch i p. Iwona Szewc
Opieka nad szkolnym zespołem muzycznym – p. Aneta Żukowicz
Choreografia i przygotowanie uczniów tańczących poloneza – p. Natasza Szponar-Grabowska
Dekoracje – p. Ewa Czech, Alina Machaj, Monika Skrzeszewska wraz z uczennicami technikum odzieżowego oraz p. Krzysztof Giżka
Nagłośnienie – p. Łukasz Sondej wraz z uczniami Gabrielem Grabowcem i Mateuszem Iskrą z kl. 2TEM
Zdjęcia – p. Andrzej Kułakowski                        

Jednak przygotowanie tej uroczystości nie byłoby możliwe bez uczniów, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i równie wielkim talentem. Są to:
- Aleksandra Dąbek, Justyna Hołody, Przemysław Paleń i Maksymilian Żak z kl. 1TL
- Alicja Deka, Patrycja Idec, Aleksandra Jaskot, Hubert Dul, Piotr Gorczyca, Łukasz Stepura i Hubert Tomczyk  z kl. 1TC
- Natalia Bańka, Kamila Piskorowski i Oliwia Smolarek z kl. 1TPM
- Agata Pobiega, Sara Saja, Wiktor Bąk, Oliwier Chyła, Filip Dąbek, Bartosz Kuziora i Bartosz Bakota z kl. 2TBG
- Nikola Pawełek z kl. 2TP
- Julia Bieńko z kl. 3Ep
- Martyna Wieczerzak z kl. 3Fg
- Łukasz Obara i Filip Blat z kl. 3Cp
- Barbara Jaskot z kl. 3Fp
- Dawid Dul z kl. 3Bp  

Opr. p. Małgorzata Chojnacka – Szempruch i p. Iwona Szewc

Zobacz inne wpisy

#6 EKOTADKI w akcji... - Nie marnuj jedzenia

03 Grudzień 2022 | Dariusz Smolarek

...

2 grudnia 2022 r. - Dzień Dawcy Szpiku w ZS Nr 2

01 Grudzień 2022 | Bogusław Łój

Już 2 grudnia 2022 r. możesz zarejestrować się w naszej szkole jako potencjalny Dawca Szpiku. Może nim zostać każdy ogólnie...

Konkurs "Poznaj swoje prawa w pracy"

30 listopada 2022 | Bogusław Łój

Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzy dotyczącej ochrony pracy, bezpieczeństwa i...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.