Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Turnieje e-sportowe

03 lutego 2023 | Bogusław Łój

Sport elektroniczny (e-sport) to forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Rywalizacja między graczami odbywa się zarówno w formie rekreacyjnej, jak i na turniejach. Mecze rozgrywane są na żywo, a publiczność może oglądać zawodników siedzących przed komputerami, zaś ich posunięcia śledzić na wielkich telebimach, w Internecie, czy nawet na jednym z polskich kanałów sportowych.

Biorąc pod uwagę coraz większą popularność tego zjawiska w Polsce i na świecie – również i w naszej szkole, w dniach 12 i 13 stycznia, zorganizowany został minicykl rozgrywek e-sportowych. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem, gdyż wzięło w nim udział aż 100 uczniów. Pomysłodawcami i organizatorami byli nauczyciele: p. Dariusz Smolarek, p. Bogusław Łój i p. Marcin Kapuściński.

Pierwszego dnia miała miejsce rywalizacja w grze Fortnite w trybie creative realistic 3v3. W szranki stanęło w sumie 15 drużyn. Zacięte i dynamiczne pojedynki, wysokie umiejętności graczy i szybkie rundy generowały mnóstwo emocji. Ostatecznie, po zaciętych bojach zwyciężyła drużyna uczniów klasy I TC w składzie: Filip Lipski, Kacper Fila, Nikolas Samulak. Pokonali oni w finale drużynę z klas I A i I TC (Adam Świątek, Norbert Śpiewak, Filip Butryn). W pojedynku o 3 miejsce zwyciężyli uczniowie z klasy III TEM: Alan Bąk, Wiktor Wnuk, Łukasz Zięba.

Drugi dzień rozgrywek dotyczył najbardziej popularnej gry e-sportowej czyli League of Legends. Warto wspomnieć, iż od 2011 r. odbywają się oficjalne mistrzostwa świata w LoL-u, a finał ubiegłorocznej imprezy oglądało na żywo ponad 5 mln widzów. W naszych zawodach udział wzięło 11 pięcioosobowych drużyn, rywalizujących w trybie draftu. Tu również nie brakowało emocji, ale większą rolę odgrywała odpowiednia taktyka, spryt i wzajemna współpraca oraz, przede wszystkim, ogranie i doświadczenie. W efekcie sukces i 1 miejsce osiągnęła drużyna tegorocznych maturzystów z klasy 4 Eg w składzie: Jakub Golik, Bartosz Kurylak, Bartłomiej Czajkowski, Jakub Siembida, Mateusz Stręciwilk. 2 miejsce przypadło klasie 3 TBG (Sebastian Mastalerczyk, Dawid Madera, Daniel Duda, Adam Siudak, Oliwier Chyła, Sebastian Nosal), a podium zamknęli uczniowie z klasy 4Cg: Hubert Serafin, Rafał Żugaj, Jakub Lewandowski, Adrian Błądek, Dominik Mikuła.

Pomimo wątpliwości wielu osób, co do pozytywnej strony „takiego” sportu potwierdzono, że rozwija on zdolności umysłowe oraz fizyczne, strategiczne myślenie, podejmowanie decyzji w warunkach stresowych i usprawnia refleks oraz dużą zręczność. Natomiast dla wszystkich uczestników naszych szkolnych turniejów była to okazja do świetnej zabawy, zdrowej rywalizacji, koleżeńskiej współpracy, wymiany doświadczeń i podzielenia się swoją pasją z kolegami i nauczycielami. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.

Bogusław Łój
Dariusz Smolarek

red. AŁ

 

Zobacz inne wpisy

Dzień Ziemi 2023

27 marca 2023 | Dariusz Smolarek

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, więc to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących...

 Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji ekologicznej: ''Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci''. Zbiórka dotyczy zużytego...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.