Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

W hołdzie Tadeuszowi Kościuszce w jego 202 rocznicę śmierci

15 października 2019 | Agencja magico

"O Kościuszko, piękny wzorze, Jako Ojczyznę miłować!

W każdej życia swego porze Pragniemy Cię naśladować"...

 

Andrzej -Tadeusz-Bonawentura urodził się 4 lutego 1746 roku na Polesiu w Mereczowszczyźnie, niewielkim folwarku dzierżawionym przez jego ojca. Był czwartym dzieckiem Tekli i Ludwika Kościuszków.

W wieku dziewięciu lat z racji ojca Tadeusz rozpoczął naukę w jednej z lepszych szkół w okolicy - Kolegium w Lubieszowie. W owej szkole zwracano szczególną uwagę na postawy patriotyczne. Starano się wychować uczniów na dobrych i mądrych obywateli, którzy w przyszłości potrafiliby we właściwy sposób pokierować losami kraju.

 

W takiej atmosferze spędził lata chłopięce Tadeusz. W wieku 19 lat został wysłany do Warszawy, do Szkoły Rycerskiej. Nie było łatwo dostać się do dopiero co powstałej szkoły wojskowej. Pomógł w tym Tadeuszowi sąsiad i przyjaciel ojca - Józef Sosnowski. Kościuszko zdobywał tu wiedzę szerszą i bardziej nowoczesną niż w poprzedniej placówce. Uczono historii polskiej, filozofii, łaciny, francuskiego, polskiego, prawa i ekonomii.

 

Kościuszko pobierał lekcje przedmiotów szczególnie przydatnych dla przyszłych oficerów, jak arytmetyki, geometrii, sztuki inżynierskiej. Wiele czasu poświęcał też na musztrę wojskową.  Z czasem Tadeusz stał się najsławniejszym wychowankiem Szkoły Rycerskiej, otrzymując przy tym królewskie stypendium na wyjazd do Paryża.

 

W 1769 roku Kościuszko wyjechał do Paryża,gdzie studiował w Akademii Malarstwa i Rzeźby. Pięcioletni pobyt w przedrewolucyjnej Francji wywarł poważny wpływ na jego przekonania polityczne i społeczne. Kościuszko na krótko powrócił do kraju, jednak wobec braku perspektyw zatrudnienia, wyjechał do Drezna. Nie znajdując i tam zajęcia powrócił do Paryża. Tam dowiedział się o wojnie w Ameryce.

 

Na amerykańskiej ziemi znalazł się w 1776 roku, miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości. Dzięki listom polecającym Kościuszko został mianowany na inżyniera armii amerykańskiej. Za zasługi i dokonania został awansowany na generała brygady. W 1784 roku Kościuszko powrócił do kraju, gdzie zaangażował się w działalność polityczną. Dzięki postanowieniom Sejmu Wielkiego zwiększającym liczebność armii do 100 tys. Kościuszko otrzymał nominację na generała majora wojsk koronnych. Odznaczył się w walce z oddziałami rosyjskimi, które wkroczyły na ziemie polskie w 1792 roku za co otrzymał order Virtuti Militari. Po przyłączeniu się króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej, Tadeusz podobnie jak wielu działaczy politycznych, wyjechał z kraju. Kiedy w 1793 roku ogłoszono II rozbiór Polski, przyjechał do Drezna, gdzie zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego. W dniu 24 marca 1794 roku o 10 rano Tadeusz odebrał przysięgę od wojska, które przyrzekło pod jego dowództwem bronić wolności i niepodległej ojczyzny. Następnie sam jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej złożył przed zgromadzonymi przysięgę. Mimo późniejszych bohaterskich walk insurekcja kościuszkowska zakończyła się klęską i III rozbiorem w którym Polska ostatecznie zniknęła z map. Kościuszko, który podczas walk dostał się do rosyjskiej niewoli, po odzyskaniu wolności wyjechał na krótko do Stanów Zjednoczonych. Potem powrócił do Europy, gdzie w latach 1798 - 1815 brał udział w tworzeniu Legionów Polskich.

 

Kościuszko ostatnie lata życia spędził w Szwajcarii w Solurze. Ciągle żył sprawami Polski i wierzył, że nadejdzie chwila wyzwolenia kraju. Zmarł 15 października 1817 roku. Został pochowany w tamtejszym kościele. Rok później szczątki bohatera zostały przewiezione do Krakowa i spoczęły w katedrze na Wawelu. Urna z sercem Kościuszki trafiła do Polski dopiero w 1927 roku, umieszczono ją w dawnej kaplicy królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

 

Opracowanie: Patrycja Sabat - ucz. kl. IV TP

Opieka merytoryczna: p. Anna Świetlińska

Zobacz inne wpisy

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody! 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.