Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Warsztaty na Politechnice Rzeszowskiej w Stalowej Woli

01 marca 2023 | Bogusław Łój

21 oraz 23 lutego klasy 3TC oraz 2TC uczestniczyły w warsztatach w ramach Akademii Przemysłu 4.0 organizowanych przez Wydział Mechaniczno-Techniczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Tematem zajęć była rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, a także zastosowania sztucznej inteligencji.

Wizyta na Uczelni rozpoczęła się od zwiedzania wystawy zabytkowych samochodów i motocykli. Została ona przygotowana przez lokalnych pasjonatów motoryzacji i zawiera mnóstwo wspaniałych eksponatów z czasów PRL-u, takich jak: warszawa, syreny, nysa, trabanty, polonezy, fiaty, motocykle wsk, wfm i wiele innych. Oprócz polskich klasyków można było podziwiać również przedstawicieli zachodnich marek, m.in. BMW, volkswageny, fordy a nawet luksusowego lincolna.

Następnie udaliśmy się do sali wykładowej, gdzie uczestniczyliśmy w prelekcji dotyczącej maszyn budowlanych, produkowanych w Stalowej Woli przez firmę Liugong Dressta Machinery Sp z o.o. Mieliśmy okazję zapoznać się z budową, najważniejszymi podzespołami i zasadą działania spycharki.

Po wykładzie, zostaliśmy podzieleni na 2 grupy i przeszliśmy naprzemiennie do pomieszczeń laboratoryjnych. Część z nas miała zajęcia dotyczące zastosowań sztucznej inteligencji. Mówiąc najprościej, sztuczna inteligencja (artificial intelligence, AI) to systemy lub maszyny, które naśladują ludzką inteligencję w celu wykonywania zadań i mogą sukcesywnie usprawniać swoje działanie w oparciu o zbierane informacje. Poznaliśmy możliwości ale również i zagrożenia związane z tą technologią. Druga część uczniów mogła natomiast w praktyce poznać możliwości związane z okularami wirtualnej rzeczywistości. Dzięki wbudowanym aplikacjom można było przenieść się w przestrzeń kosmiczną, pobawić ze zwierzętami domowymi czy zwiedzić warsztat samochodowy. Była to bez wątpienia najbardziej atrakcyjna część naszych warsztatów.

Dziękujemy pracownikom Politechniki Rzeszowskiej za wprowadzenie nas w świat nowych możliwości, za pełne pasji i zaangażowania zajęcia.

Bogusław Łój
Elżbieta Zawisza
red. AŁ

Zobacz inne wpisy

Dzień Ziemi 2023

27 marca 2023 | Dariusz Smolarek

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, więc to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących...

 Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji ekologicznej: ''Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci''. Zbiórka dotyczy zużytego...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.