Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau

13 czerwca 2024 | Bogusław Łój

"Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie." (George Santayana)

Na miejscu byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i śmierci w 1947 roku utworzono muzeum, aby upamiętnić ofiary, które poniosły tam śmierć. Co roku miejsce to odwiedza prawie dwa miliony zwiedzających.

29 maja 2024 roku przyszłoroczni maturzyści z klas 4 TBG, 4TL, 4TC i 4TEM zwiedzali muzeum pod opieką nauczycieli pani Anny Blachy, pani Moniki Kułacz, pani Anety Łój i pana Jacka Pazia. Razem z przewodnikami oglądali miejsca kaźni i poznawali historię obozu oraz ludzi, którzy trafili tam w czasie niemieckiej okupacji w latach 1940 - 1945. Poznawali gehennę deportowanych tam głównie Żydów i Polaków. Licznymi grupami więźniów obozu byli również Romowie, sowieccy jeńcy wojenni oraz przedstawiciele innych narodowości z całej Europy.

Uczniowie zwiedzili Auschwitz I, w nim m. in. słynny Blok 11 zwany “Blokiem śmierci”, w którym odbywały się sądy doraźne, w podziemiach osadzano więźniów by ukarać ich w specjalny sposób oraz skazanych na karę śmierci głodowej. W drugiej części, przyszli maturzyści zwiedzili część obozu, którą Niemcy założyli później, na miejscu wysiedlonej wsi Brzezinka - Birkenau, a uruchomili w 1942 r. Olbrzymi obszar, na którym działały cztery komory gazowe i krematoria stał się głównie obozem zagłady, wykorzystanym w "ostatecznym rozwiązaniu" kwestii żydowskiej.

Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau jest miejscem wyjątkowym dla obywateli wielu narodowości, jednak Polacy powinni je traktować szczególnie, dlatego każdy z nas chociaż raz w swoim życiu powinien je odwiedzić.

A. Łój

Zobacz inne wpisy

Zestawy podręczników w roku szkolnym 2024/25

01 lipca 2024 | Dariusz Smolarek

Szkolny zestaw podręczników szkolnych Poniżej prezentujemy szkolny zestaw podręczników szkolnych w Zespole Szkół Nr 2im. Tadeusza...

Podsumowanie wydarzeń w roku szkolnym 2023/2024

26 czerwca 2024 | Jakub Bożek

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszego filmowego podsumowania roku szkolnego 2023/2024! To był rok pełen wyzwań, emocji i...

Harmonogram egzaminów poprawkowych Egzamin poprawkowy z przedmiotu/ów Data Sala Godzina rozpoczęciaCzęści pisemnej Godzina...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.