Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Wycieczka do Lublina

16 grudnia 2018 | Agencja magico

Dnia 6 grudnia 2018r. odbyła się wycieczka do Lublina, w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły z klas: 1TL, 2TP, 4TL, 1TLG pod opieką Anny Haliniak, Anny Mróz, Mirosława Wasyla i Dariusza Bańki.

 

Celem wyjazdu było zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku ? drugiego co do wielkości niemieckiego obozu koncentracyjnego w latach 1941-1944. Historia tego miejsca kaźni zaczęła się kiedy Lublin wizytował Heinrich Himmler, wydając rozkaz wybudowania na peryferiach miasta obozu. Więźniowie pochodzili z 30 krajów. Spośród 150 tyś. więźniów, którzy przeszli przez Majdanek życie straciło blisko 80 tyś., w tym ok. 60 tyś. Żydów.

 

Warunki bytowe w obozie były bardzo złe. Do skrajnego wyczerpania organizmów dochodziło wskutek słabego wyżywienia i nadmiernej pracy. Więźniowie otrzymywali trzy posiłki dziennie zawierające łącznie niecałe 1000 kalorii. Duży problem stanowiło zagęszczenie więźniów na dość małym obszarze. Więźniowie lokowani byli w barakach stajennych. Do każdego przydzielano 250 ? 500 osób. Oddzielne baraki wyznaczone były dla Żydów. Duże zagęszczenie przyczyniało się do występowania licznych chorób, które dosłownie dziesiątkowały więźniów. Szczególnie powszechne były epidemie tyfusu, który roznoszony był przez wszy.

 

Niełatwe warunki pogodowe, obozowa atmosfera, miały znaczący wpływ na poważny odbiór muzeum przez zwiedzających, za co zostaliśmy pochwaleni przez panią przewodnik.

 

Następnie wszyscy, jadąc autokarem zwiedzali stare miasto, którego ciekawą historię opowiadała pani przewodnik. W dalszej części dnia uczestnicy wyjazdu zwiedzali sklep i magazyny IKEA mieli okazję zakupić dla siebie i najbliższych mikołajkowe oraz świąteczne prezenty. Wyjazd zorganizowały Anna Haliniak i Anna Mróz.

   

Zobacz inne wpisy

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody! 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na...

UWAGA KONKURS!

19 lutego 2021 | Jakub Bożek

Zima wyjątkowo nas zaskoczyła w tym roku. Mamy sporo śniegu i niskie temperatury. Wszyscy powinniśmy się cieszyć temperaturą...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.