Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Wycieczka zawodowa klasy I TC

19 czerwca 2022 | Bogusław Łój

Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu to firma z ponad 100-letnią tradycją i ugruntowaną pozycją na rynku polskim i międzynarodowym. Od kilku lat, dzięki nawiązanej współpracy, nasi uczniowie regularnie odbywają tam swoje praktyki zawodowe oraz odwiedzają drukarnię, by móc w praktyce przyjrzeć się procesowi druku.

9 czerwca do Sandomierza udali się uczniowie z klasy I TC (technik grafiki i poligrafii cyfrowej) pod opieką p. Piotra Burszty i p. Bogusława Łoja. Celem wyjazdu było zapoznanie się z poszczególnymi etapami produkcji poligraficznej, pracą maszyn drukarskich i introligatorskich oraz pogłębienie wiedzy zdobytej podczas zajęć w szkole.

Pierwszym pomieszczeniem, które mogliśmy zobaczyć była pracownia DTP. Na stanowiskach komputerowych graficy przygotowują projekt każdego zlecenia, dokonują obróbki obrazu i jego montażu.

Następnie udaliśmy się do naświetlarni CtP (computer to plate), gdzie zapoznaliśmy się z procesem tworzenia form drukowych. Wprost z komputera na płytę drukarską trafia gotowa składka - pomijamy w ten sposób przestarzały proces montażu ręcznego. Dzięki procesowi CtP uzyskujemy większą dokładność (laser wypala bezpośrednio płytę) i lepszą jakość.

Kolejny punkt naszej wycieczki to hala, w której znajdują się profesjonalne maszyny drukarskie i miejsce, gdzie pracują najbardziej doświadczeni pracownicy. Zobaczyliśmy jak wygląda przygotowanie papieru i ustawienie maszyn do druku offsetowego. Wielką ryzę papieru przewozi się do maszyny drukarskiej. Jej „łapki” rozdzielają papier i wciągają w głąb całego kompleksu drukarskiego. W poszczególnych segmentach maszyny nadrukowywane są kolejne kolory. Kolorowe strony publikacji zbudowane są z zaledwie czterech: To tak zwany CMYK, czyli C=cyan (niebiesko-błękitny), M=magenta (różowo-czerwony), Y=yellow (żółty), K=key (czarny). Mogliśmy z bliska zobaczyć farby drukarskie i sposób ich dystrybucji do druku.

Idąc dalej, dotarliśmy do miejsca, gdzie przygotowuje się okładki, do introligatorni. Okładka jest trwale połączona z wkładem dzieła, a sposób tego połączenia określa rodzaj wybranej oprawy. Jest ona również uszlachetniana poprzez nałożenie folii, laminatu, lakieru UV, tłoczenia itp. Następnie wykonuje się w niej specjalne wgniecenia, które umożliwiają zginanie oprawy. Zobaczyliśmy linie produkcyjne do oprawy zeszytowej, oprawy twardej, twardych okładek, do oprawy broszurowej a także niciarkę oraz falcerki (umożliwiają one poprawne, tj. dokładne, precyzyjne, skuteczne składanie papieru). Po szyciu lub klejeniu okładki z papierem, publikacja jest jeszcze docinana, by całość wyglądała poprawnie i estetycznie.

Ostatnim pomieszczeniem, które zobaczyliśmy była drukarnia cyfrowa. Druk cyfrowy to jedna z najpopularniejszych obecnie metod druku często używana do produkcji małoformatowych materiałów reklamowych takich jak ulotki, wizytówki, etykiety, katalogi czy broszury. Maszyny przeznaczone do druku cyfrowego pracują w technologii elektrofotograficznej (laserowej), co oznacza, że zamiast matrycy wykorzystują specjalny, naładowany elektrostatycznie cylinder, zwany fotoreceptorem, pokryty warstwą światłoczułą. Cylinder ten naświetla się wiązką laserową tworząc w ten sposób obraz utajony, który następnie za pomocą tonera nanosi się na papier, folię lub inny nośnik i zespala z nim termicznie. Największą zaletą druku cyfrowego jest szybkość.

W ten sposób nasza „podróż” po drukarni została ukończona. Dziękujemy serdecznie pracownikom WDS Sandomierz za jej umożliwienie, poświęcony czas, wyczerpujące wyjaśnienia i odpowiedzi. Mamy nadzieję, że ten czas zaprocentuje podczas zajęć szkolnych z przedmiotów zawodowych.

Na koniec nie mogliśmy jeszcze odmówić sobie zobaczenia pięknego i urokliwego Sandomierza. Spacer po starym mieście, parku i nad Wisłą oraz drobne zakupy czy pyszne lody stanowiły doskonałe zwieńczenie naszej wycieczki.

Opr.: Bogusław Łój
Zdjęcia: Piotr Burszta

Zobacz inne wpisy

#6 EKOTADKI w akcji... - Nie marnuj jedzenia

03 Grudzień 2022 | Dariusz Smolarek

...

2 grudnia 2022 r. - Dzień Dawcy Szpiku w ZS Nr 2

01 Grudzień 2022 | Bogusław Łój

Już 2 grudnia 2022 r. możesz zarejestrować się w naszej szkole jako potencjalny Dawca Szpiku. Może nim zostać każdy ogólnie...

Konkurs "Poznaj swoje prawa w pracy"

30 listopada 2022 | Bogusław Łój

Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzy dotyczącej ochrony pracy, bezpieczeństwa i...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.