Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Wystawa WYSPIAŃSKI w 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

06 grudnia 2017 | Agencja magico

            W dniu 01. 12. 2017 klasa IV TLE uczestniczyła w wystawie i lekcji muzealnej w Muzeum Regionalnym pt. ?Wyspiański w 99. Rocznicę Odzyskania Niepodległości?. Były to zajęcia o artyście totalnym jakim był Stanisław Wyspiański, o artyście, który wyprzedzał swą epokę, nie stosował się do istniejących zasad i  mimo przeszkód, zmieniał rzeczywistość. Był artystą, który odegrał wyjątkową rolę w kształtowaniu naszej świadomości narodowej.

 

Poeta i twórca najważniejszych polskich dramatów narodowych powstałych na progu XX wieku, w przededniu odzyskania niepodległości. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych artystów, nazywany czwartym wieszczem polskim.

 

Uczniowie mieli niespotykaną okazję do zaznajomienia się z najważniejszymi motywami w twórczości artysty dzięki ekspozycji podzielonej na odrębne części: Warsztat (szkice i studia), Człowiek (portrety przyjaciół i nieznajomych), Sacrum / Natura (studia i szkice do dekoracji kościoła Franciszkanów w Krakowie), japonizm ? Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki, Antyk (ilustracje do Iliady), nowoczesnej typografii ? Typograf, odnowiciel sztuki polskiej książki. Wystawę zamknęła przestrzeń dedykowana twórczości teatralnej malarza w interpretacji Andrzeja Wajdy ? Wyspiański według Wajdy. Złożyły się na nią filmowe i teatralne adaptacje sztuk Wyspiańskiego zrealizowane przez Wajdę: Noc Listopadowa, Wesele ? szkice, rysunki, rekwizyty i makiety.

 

Opiekę nad uczniami sprawowała wychowawczyni p. Barbara Tworek i p. Małgorzata Terlecka.

  [[WidgetGallery|{"id": "589" override_thumbnail_settings="0" thumbnail_width="100" thumbnail_height="75" thumbnail_crop="1" images_per_page="20" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Show as slideshow]" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

Zobacz inne wpisy

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody! 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.