Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Zlot Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie

23 października 2017 | Agencja magico

W dniach 12-15.10.2017 r. w Krakowie odbywał się Zlot Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki w ramach obchodów Roku Kościuszkowskiego i przypadającej na 15 października 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Wśród uczestników Zlotu nie mogło zabraknąć delegacji uczniów Złotej Kościuszkowskiej, w skład której weszli: Karolina Bis, Aleksandra Kunysz, Paulina Sibiga, Jakub Hanejko, Wiktor Jarosz, Piotr Liskowicz (klasa II AW) Szymon Wójtowicz (klasa III TEC).

 

 

Uczniowie wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu Zlotu u podnóża Kopca Kościuszki, byli świadkami chrztu nowej odmiany róży "Tadeusz Kościuszko". Uczestniczyli w ślubowaniu młodzieży klas pierwszych IV Liceum Ogólnokształcącego im.Tadeusza Kościuszki w Krakowie, najstarszej w Polsce szkoły noszącej imię Patrona. Udali się w korowodzie z pochodniami na Kopiec Kościuszki, w celu uczczenia pamięci Naczelnika.

 

Z powodzeniem ukończyli miejską grę terenową "Śladami Tadeusza Kościuszki w Krakowie" Poznali wiele interesujących osób z organizacji i stowarzyszeń kościuszkowskich(nawet z dalekiej Australii) podczas zasadzenia pamiątkowego platana na krakowskich Plantach u zbiegu ulic Szewskiej i św. Anny.  Na ich ręce nasza szkoła otrzymała Odznakę Pamiątkową In Memoriam - Tadeusz Kościuszko, ustanowioną przez Zarząd Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Mieli  również niezwykłą okazję obejrzenia obrazów  tworzących polskie dziedzictwo narodowe w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

 

Następnie zostali  zabrani do świata pięknej polszczyzny, historii i literatury dzięki spektaklowi teatralnemu "Opowieść sceniczna. Łączmy Serca..."autorstwa Barbary Wachowicz, z udziałem młodzieży IV Liceum Ogólnokształcącego im .Tadeusza Kościuszki w Krakowie.Mieli przyjemność osobistego spotkania z Panią Barbarą Wachowicz w trakcie prezentacji jej najnowszej książki "Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce i Szwajcarii"(zawierającej również zdjęcia z pobyty autorki książki w naszej szkole).

 

Uczniowie  wraz z pocztem sztandarowym, godnie reprezentowali Złotą Kościuszkowską w trakcie uroczystej mszy świętej w Katedrze Wawelskiej z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, uczestników Zlotu i przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji kościuszkowskich, która odbyła się 15 października 2017r. dokładnie  w 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki. Poczet sztandarowy skłonił  także  sztandar szkoły w Krypcie św. Leonarda oddając cześć prochom wielkich Polaków Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego.

 

Uczestnicy Zlotu z pełnym zaangażowaniem zrealizowali wszystkie zadania bardzo obszernego  programu. Pomimo napiętego planu uroczystości kościuszkowskich uczniowie znaleźli czas na powrót do lat dzieciństwa, turniej nie tylko szachowy, chwilę relaksu,  intrygujące  zakupy, fotografie nie tylko z krakowskimi gołębiami, tańce i śpiewy nie zawsze kościuszkowskie i ... serca z piernika.

 

Dziękuję uczniom za  zaangażowanie w realizację programu Zlotu i godne reprezentowanie Złotej Kościuszkowskiej, w trakcie pełnego niezapomnianych przeżyć pobytu wśród braci kościuszkowskiej  w Krakowie.

Opiekun młodzieży Anna Ryzak.

 Fotorelacja Szymon Wójtowicz

  [[WidgetGallery|{"id": "575" override_thumbnail_settings="0" thumbnail_width="100" thumbnail_height="75" thumbnail_crop="1" images_per_page="20" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Show as slideshow]" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails"]

Zobacz inne wpisy

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Pokaż swoje 100 dni do matury i zgarnij nawet 2000 złotych lub inne cenne nagrody! 1000 lub 2000 złotych, a także vouchery na...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.