Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Kozi Gród, mały Kraków - relacja z wycieczki do Lublina

08 Grudzień 2023 | Bogusław Łój

W dn. 30.XI. – 01. XII. 2023 r. uczniowie kl. 2 TLM wraz z opiekunami: p. Małgorzatą Chojnacką – Szempruch   i p. Rafałem Sroczyńskim wzięli udział w wycieczce edukacyjno-krajoznawczej do Lublina i Kozłówki.

Poznawanie Lubelszczyzny zaczęli od zwiedzania Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Poznali historię pałacu i mieszkających w nim przedstawicieli jednego z najbogatszych rodów magnackich w Polsce. Zwiedzili również kaplicę wzorowaną na kaplicy królewskiej w Wersalu oraz znajdującą się w niej ekspozycję „Ksiądz Stefan Wyszyński w Kozłówce 1940–1941”. Pospacerowali po parku otaczającym pałac, mimo niezbyt sprzyjającej aury oraz lekko sypiącego śniegu.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Narodowego w Lublinie. Uczniowie obejrzeli m. in. Galerię Malarstwa Polskiego XIX – XX w., Galerię Malarstwa Cerkiewnego, Wieżę zamkową. Mieli też okazję zobaczyć Kaplicę Trójcy Świętej, która jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Doskonałe zespolenie gotyckiej architektury z bizantyńsko-ruską polichromią wnętrza czyni z niej zabytek unikatowy w skali międzynarodowej.

Drugi dzień uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Państwowego Muzeum na Majdanku. Na częściowo zachowanym terenie byłego obozu koncentracyjnego znajduje się 70 obiektów historycznych z lat 1941–1944 usytuowanych w dawnej części administracyjnej obozu. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć m. in.: biuro oddziału więźniarskiego, dom kierownika tego oddziału, barak nadzorczyń, baraki więźniarskie, wieże i wartownie, stare krematorium, a także  magazyny, warsztaty, baraki łaźni, komory gazowe oraz tzw. nowe krematorium. Przeszli również ścieżką historyczną pt. „Konzentrationslager Lublin 1941–1944” dokumentującą najważniejsze obiekty oraz miejsca związane z historią obozu. Tworzy ją 17 szklanych tablic, które opracowano w trzech wersjach językowych (po polsku, angielsku i hebrajsku). Zawierają one informacje historyczne oraz zdjęcia archiwalne ukazujące określone miejsca w czasie funkcjonowania obozu lub tuż po jego likwidacji.

Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem Starego Miasta. Do centrum Koziego Grodu (w herbie miasta znajduje się koziołek) uczniowie wkraczali przez Bramę Krakowską. Znajduje się ona w centralnym miejscu Lublina, na Placu Łokietka, który powstały po zasypaniu fos i wyrównaniu wałów obronnych w roku 1611. Powstała wraz z murami miasta w połowie XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, została zbudowana w stylu gotyckim, a dopiero trzy wieki później nadano jej barokowe kształty.

Na rynku Starego Miasta podziwiali czarujące, murowane kamienice (niektóre z nich zachowały do dziś swój historyczny wygląd) oraz budynek stojący na środku, który początkowo pełnił funkcję ratusza, a od roku 1578 miał w nim swoją siedzibę Trybunał Koronny. Dzięki znajdującym się na elewacjach kamienic medalionom mogli poznać sławnych twórców związanych niegdyś z Lublinem – poetę Biernata z Lublina, Jana Kochanowskiego, Sebastiana Klonowica (który to był rajcą, burmistrzem i poetą) oraz Wincentego Pola.

Wycieczka zakończyła się spotkaniem symbolu miasta – Koziołka, który z radością zrobił sobie zdjęcie z jej uczestnikami.  

Opr. Małgorzata Chojnacka-Szempruch

Zobacz inne wpisy

ZIELONO-CZARNE ANIOŁY - Zbiórka Książek

29 lutego 2024 | Dariusz Smolarek

Zapraszamy uczniów do zaangażowania w akcję zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kibiców Stali Stalowa Wola oraz Ośrodka Kibice...

23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W ramach profilaktyki przedstawiamy jaka jest rola rodziny w promocji...

Zapraszamy uczniów klas ósmych na dzień otwarty szkoły w dniu 14 marca 2024 r. Start: 9:00 Zakończenie: 13:00 ...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.