Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli

18 Grudzień 2019 | Agencja magico

W dniu 27 listopada 2019 r. uczniowie klasy 1Dp pod opieką p. Anny Świetlińskiej i p. Anny Sibigi udali się do Muzeum Regionalnego na wystawę i lekcję muzealną poświęconą Kresom - wschodnim ziemiom dawnej Rzeczypospolitej.

Wystawa odnosi się nie tylko do terytorium, ale przede wszystkim do całej spuścizny historycznej i dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej na wschodzie, dla której kresowe tereny od średniowiecza były obszarem osadnictwa i kulturowej ekspansji.

Ekspozycja opowiada o życiu codziennym na Kresach, w przededniu wybuchu II wojny światowej. To mało znany obraz tych ziem, przepełniony pozytywnym myśleniem, nadzieją Polaków na lepszą przyszłość, odbudowę i rozwój kraju po czasach niewoli i walkach o niepodległość, z jednoczesną troską o Ojczyznę.

Na tej ekspozycji po raz pierwszy pokazano pamiątki, które do tej pory znajdowały się w prywatnych domach mieszkańców. Specjalnie na tę wystawę przyjechały nawet z Zachodniej Polski, chociażby z Wrocławia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się unikatowe przedmioty przywiezione z Kresów. Większość znawców historii wie, że ludność mieszkająca na Kresach musiała w bardzo szybkim tempie opuszczać swoje mieszkania, byli po prostu wyrzucani ze swoich domów, i tych pamiątek nie mogli zbyt wiele zabrać, ale ratowali to, co dla nich było najcenniejsze. Na ekspozycji znajduje się więc: część zastawy stołowej, świadectwa szkolne, książeczki do nabożeństwa, krzyże, fotografie, obrazy czy bibeloty.

Wystawa w Muzeum została podzielona na kilka części. Opowieść o Kresach zaczyna się od pokazania, jak wyglądały wnętrza domów dawnych Kresowian. Kolejna część poświęcona jest pejzażowi kresowemu. Ukazane jest nie tylko piękno tamtej ziemi, ale także swoisty tygiel kulturowy i religijny. Pokazane zostały też bardzo ciekawe aspekty związane z wychowaniem patriotycznym.

Inna część wystawy poświęcona jest odbudowie Kresów, czyli czasom do 1939 roku, kiedy to wiele osób na tamtych terenach tworzyło nową jakość życia, odbudowując zniszczone miasta, miasteczka. Wybuch II wojny światowej doprowadził do olbrzymiej gehenny Polaków, którzy tam mieszkali. W tej części wystawy możemy odnaleźć przedmioty przywiezione na nasze tereny, ale także dokumenty, które pokazują jak przebiegały etapy repatriacji.

Na koniec ekspozycja łączy się ze współczesnością. Mówi o tym, jak stalowowolanie przywracają pamięć o Kresach. W tym miejscu znajdziemy również interaktywną mapę, na której odwiedzający, mający swoje korzenie na Kresach, mogą zaznaczyć, z której części dokładnie wywodzi się ich rodzina.

Wystawa została przygotowana z niezwykłą pieczołowitością i dbałością o detale.Oprócz samych eksponatów, jej twórcy położyli spory nacisk na elementy pomagające poczuć atmosferę przedstawionego na ekspozycji okresu.

Przez całą ekspozycję przewijają się fragmenty wspomnień osób mających wiedzę w odniesieniu do Kresów. Są to różne wspomnienia, bardzo szeroko obrazują zagadnienia związane z życiem codziennym oraz z miłością do OJCZYZNY.

Zobacz inne wpisy

Międzynarodowy Dzień Ziemi

23 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

...

„Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” /Marek Edelman/ W dniu 19 kwietnia obchodzimy rocznicę...

Finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

18 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

W dniach 10-12 kwietnia 2024 odbył się finał Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Bydgoszczy. W finale tym uczestniczyło...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.