Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Makieta ?Bitwa pod Racławicami?, czyli niezwykła ?Lekcja historii?  w stalowowolskiej szkole kościuszkowskiej

10 Grudzień 2018 | Agencja magico

Podczas finałowych uroczystości jubileuszowych w naszej szkole została zaprezentowana wyjątkowa lekcja historii. Dzięki wsparciu finansowemu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce i Stowarzyszeniu Oświatowemu Przyjaciół Szkoły Kościuszkowskiej w Stalowej Woli możliwe stało się sprowadzenie do szkoły jedynej w Polsce makiety bitwy pod Racławicami.

 

Pomysłodawcą i jednym z wykonawców tej niezwykłej konstrukcji jest pan Janusz Król, urodzony w Racławicach pasjonat historii regionalnej, przez wiele lat gromadzący wszelkie pamiątki związane z Małą Ojczyzną. Dzięki Makiecie ?Bitwa pod Racławicami? w oryginalny sposób popularyzuje tradycje polskich walk niepodległościowych. Makieta przedstawia scenę batalistyczną zwycięskiej bitwy pod Racławicami w 1794 r. Na obrotowej platformie średnicy ponad 7. metrów znajduje się 300. żołnierzy ? figurek wyrzeźbionych z drzewa lipowego, poszczególne oddziały wojsk biorących udział w walce, rosyjskie armaty zdobyte przez kosynierów, wiejskie chaty oraz roślinność porastająca okoliczne wzgórza. Platforma wiernie oddaje topografię pola bitwy. Obrót makiety trwa 20 minut. Widzowie obserwują poszczególne fazy bitwy. Opowieść o wiktorii racławickiej, jej aspektach wojskowych i znaczeniu historycznym prezentuje głos lektora, którym jest sam Andrzej Seweryn.

 

 Lekcję historii przy makiecie przeprowadził pan Janusz Król, który swoją gawędę wzbogacił  prezentacją kilkunastu ilustracji autorstwa Tadeusza Burego do utworu Włodzimierza Tetmajera pt. ?Racławice? oraz wyeksponowaniem kilkunastu obrazów o tematyce kościuszkowskiej i niepodległościowej. Pośród tych ekspozycji znajduje się obraz przedstawiający papieża Jana Pawła II całującego ziemię z pól racławickich. Kopię tego obrazu szkoła w Stalowej Woli otrzymała w prezencie od pana Janusza Króla podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki w 2010 r. Uroczystości finałowe jubileuszu szkoły dopisały ciąg dalszy historii związanej ze wspomnianym obrazem. Goście uroczystości, nauczyciele i uczniowie przeprowadzili bowiem ceremoniał umieszczenia na obrazie autentycznej ziemi z pól racławickich, przywiezionych do Stalowej Woli przez pana Janusza Króla.

 

Makieta ?Bitwa pod Racławicami? została udostępniona do zwiedzania przez cały tydzień.  W tej unikatowej lekcji historii uczestniczyli prawie wszyscy uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli oraz goście z innych szkół stalowowolskich, powiatowych czy z regionu. Wśród odwiedzających Makietę znaleźli się: uczniowie i nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zdziarach, ze Specjalnego Ośrodka Szkolno ? Wychowawczego w Grębowie, z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Stalowej Woli, z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Stalowej Woli, z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielinach. Ponadto w godzinach popołudniowych i wieczornych Makietę odwiedzali licznie mieszkańcy miasta, powiatu i innych okolicznych miejscowości.

 

Zobacz inne wpisy

Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych odbędzie się dnia 26 kwietnia 2024 r. Uroczystość rozpoczyna się o godzinie...

Międzynarodowy Dzień Ziemi

23 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

...

„Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” /Marek Edelman/ W dniu 19 kwietnia obchodzimy rocznicę...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.