Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

„To musi się powieść” - IV Noc Bibliotek w naszej szkole

20 października 2022 | Bogusław Łój

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja służąca promocji działalności bibliotek jako najbardziej dostępnych instytucji kultury.

W tym roku nasza szkolna edycja Nocy Bibliotek stanowi jedną z propozycji obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w środę, 5 października w auli szkoły uczniowie klas: 1 TLM oraz 2TGE zostali zaproszeni na projekcję filmu „Comedy Queen” w reż. Sanny Lenken (Szwecja 2022). Film ten został udostępniony przedpremierowo przez organizatorów Nocy Bibliotek. Jego główną bohaterką jest 12-letnia Sasza, która marzy, aby zostać comedy queen. Film oswaja widzów z trudnymi tematami kryzysu psychicznego i żałoby po stracie bliskiej osoby. Sasha próbuje sobie poradzić ze śmiercią mamy która po latach depresji odbiera sobie życie. Przepełniona smutkiem ucieka od swoich uczuć, wymyślając sobie nową tożsamość, której filarem mają być magiczne myślenie i – często wymuszona – wesołość. Zgodnie z nową koncepcją Sashy to właśnie żart może wyrwać jej bliskich z żałoby. Będzie przeciwwagą dla rozpaczy ojca, zabezpieczeniem przed depresją. Nastolatka nawet nie podejrzewa, co przyniesie jej komediowy występ na scenie, który szykuje dla swojej rodziny. „Comedy Queen” to wzruszająca i jednocześnie zabawna opowieść o miłości, odwadze, tęsknocie, żałobie i śmiechu.

12 października, w Sali Tradycji, miała miejsce szkolna odsłona Nocy Bibliotek, do udziału w której zaproszeni zostali uczniowie klasy 3A. Zachęcając ich do niekonwencjonalnej zabawy z literaturą, mogliśmy zaprezentować szkolną bibliotekę jako centrum informacji i lokalny ośrodek kultury.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od quizu o książce i bibliotece, który został opracowany na stronie www.kahoot.it. Uczniowie, wykorzystując prywatne smartfony, logowali się w aplikacji lub w przeglądarce. Ta konkurencja budziła żywe emocje. Spośród osób, które udzieliły najwięcej poprawnych odpowiedzi w gronie laureatów znaleźli się:
I miejsce – Kamil Sawicz
II miejsce  - Agata Wilk
III miejsce – Wiktor Kozłowski
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

Następnie uczestnicy wysłuchali prezentacji o życiu i twórczości Patronki Roku 2022 - Marii Konopnickiej.

Maria Konopnicka to jedna z najwybitniejszych przedstawicielek polskiego realizmu. Dzisiaj już zapomniana, ale w czasach sobie współczesnych Konopnicka była popularna i czytana przez wszystkich. Tłumaczyła, pisała wiersze, poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe, prace krytycznoliterackie. W swoich utworach przywoływała obrazy nędzy i ciemnoty najniższych warstw społecznych, za co odpowiedzialnością obarczała panujący system. Jej twórczość charakteryzuje śmiałość tematyki, subtelność analizy psychologicznej, bogactwo oryginalnych form narracyjnych, nowatorstwo i wysoki kunszt pisarski. Przy czym życie osobiste Marii Konopnickiej na pewno nie było nudne, a wręcz obfitowało w wiele skandali obyczajowych.

Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek „To musi się powieść” przywołuje różne skojarzenia. Jest ono optymistyczne, ale wiąże się także z niepokojem i trudnościami. „Powieść” to także odniesienie do konkretnego gatunku literackiego, który jest teraz szczególnie popularny wśród czytelników. Kolejny etap naszej zabawy został poświęcony temu gatunkowi. Zadaniem uczestników spotkania było stworzenia recenzji „książki-widmo”, czyli takiej powieści, której nikt nie napisał. Wspólnie z uczniami przypomnieliśmy sobie co to jest recenzja oraz jakie elementy powinna zawierać. Omówiliśmy też rodzaje powieści. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy, a ich liderzy, kręcąc wirtualnym Powieściowym Kołem Fortuny, losowali typ powieści, do której członkowie grup mieli napisać recenzję. Następnie wróciliśmy się pamięcią do roku 2020, do początku epidemii Covid-19 w Polsce. Uczniowie formułowali trzy zdania opisujące to, co wtedy się działo. Następnie zakreślili 3 wybrane słowa, z których ułożyli tytuł utworu. Mogli już w skupieniu i w pocie czoła pracować nad swoimi recenzjami.

Nie było to łatwe zadanie, ponieważ wymagało kreatywności i odwagi twórczej. Każda z grup zaprezentowała efekt swojej pracy. Powstały recenzje powieści zaskakujących i obiecujących silne wrażenia. Szkoda tylko, że to „powieści-widmo”…

Na zakończenie spotkania każda z grup otrzymała do ułożenia puzzle, które nawiązywały do znanych obrazów i utworów literackich, były to m.in. kadry z filmów: „Romeo i Julia” w reż. Baz Luhrmann  (1996), „Pan Tadeusz” w reż. Andrzeja Wajdy (1999),  „Kamienie na szaniec” w reż. Roberta Glińskiego (2014) oraz obrazy: „Wędrowiec nad morzem mgły” Caspara Davida Friedricha (1818) oraz „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” – obraz Jana Matejki namalowany w 1862 roku. Uczestnicy tej zabawy świetnie poradzili sobie kojarząc tytuły lektur szkolnych, z ilustracjami które powstały.

Noc Bibliotek to akcja dzięki której mogliśmy zaprosić uczniów do zabawy z literaturą oraz w lekkiej formie przekazać pewne treści i zachęcić do nabywania nowych umiejętności. Mamy nadzieję, że za rok kolejne spotkanie w trakcie tego wydarzenia przyniesie równie pozytywne doświadczenia.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom  za aktywny udział.  

Organizatorem akcji była p. Anna Sibiga, przy współpracy p. Ireny Bednarczyk oraz  p. Małgorzaty Chojnackiej – Szempruch.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu spotkania p. Piotrowi Burszcie, p. Andrzejowi Kułakowskiemu oraz uczennicom: Nikoli Wilk (kl. 4Fp), która odpowiedzialna była za fotorelację oraz Oliwii Charze -  autorce karykatury Marii Konopnickiej.                                                                                                                      

Oprac. Anna Sibiga

Zobacz inne wpisy

Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych odbędzie się dnia 26 kwietnia 2024 r. Uroczystość rozpoczyna się o godzinie...

Międzynarodowy Dzień Ziemi

23 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

...

„Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” /Marek Edelman/ W dniu 19 kwietnia obchodzimy rocznicę...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.