Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

XXI Festiwal Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia

20 czerwca 2018 | Agencja magico

13 czerwca 2018 roku w ramach XXI edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia pod hasłem ?Mistrz i uczeń? uczniowie ZSP Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli wystawili spektakl  teatralny pt. ?Zamek?,  wpisujący się w punkt siódmy propozycji tematycznej przedsięwzięcia: ?Któż nam ukaże szczęście?? (Ps 4,7).  Przedstawienie oceniała kapituła festiwalu w składzie p. dr Ewa Sęk i p. dr Tomasz Ożóg. Widownię stanowili uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i p. dyrektor dr Longiną Ordon.

 

Spektakl przygotowany przez uczniów ? złotej kościuszkowskiej? opowiada o młodej dziewczynie Weronice,  która wydawać by się mogło ma wszystko: urodę, dobrze płatną pracę i piękne mieszkanie. Brakuje jej jednak najważniejszego: sensu życia.  Jest samotna i nieszczęśliwa . Wątpi w istnienie Boga, a zarazem oskarża Go o stworzenie świata, gdzie panuje nędza, choroby, niesprawiedliwość, chciwość, samotność. Dlatego próbuje popełnić samobójstwo zażywając tabletki nasenne.  Po nieudanej próbie samobójczej  główna bohaterka trafia do szpitala psychiatrycznego. Tam dowiaduje się , że został jej tylko tydzień życia, gdyż zażyta ilość proszków nasennych uszkodziła  jej serce, które zaczyna obumierać. W ciągu tego tygodnia przewartościowuje się świat Weroniki. Odkrywa ona na nowo jak bardzo kocha życie, ludzi i Boga. Podczas snu, w którym woła o pomoc  Boga, modląc się Psalmem  4 sam Pan Jezus dotyka jej serca, przemienia i uzdrawia. Pobyt w szpitalu i rozmowy z jego pacjentami  Agatką, Marią i Igą oraz z personelem szpitala: pielęgniarką i lekarzami uświadamiają jej, że tak naprawdę nigdy nie była sobą. Nigdy nie zdobyła się na odwagę by żyć, jak zawsze chciała i marzyła. Od tej pory wszystko wokół staje się dla niej cudowne . Gra na pianinie była jej ?legendą?, o której zapomniała. Postanawia  też zanim umrze zobaczyć zamek, który do tej pory lekceważyła. W drodze spotyka Jakuba, wędrowca, który porzucił wszystko, aby odnaleźć ?własną legendę?, czyli coś, co zawsze pragnie się  robić.

 

Na końcu okazuje się, że Weronika  jest całkowicie zdrowa. A kłamstwo o jej nieuchronnej śmierci było celowe i zamierzone przez lekarza ordynatora ,który w ten sposób przeprowadził eksperyment medyczny, zresztą całkowicie udany. Weronika odnalazła sens. Stało się to, tak jak wszystko w naszym życiu we współpracy z łaską pod czułym i troskliwym okiem samego Boga.

 

Niech słowa wypowiedziane przez Jakuba Wędrowca będą dobrą radą i puentą całego przedstawienia:  ?Pamiętaj, kimkolwiek jesteś, cokolwiek robisz, jeśli naprawdę z całych sił czegoś pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu.  Każdy z nas ma skarb, który gdzieś na niego czeka. A każda chwila poszukiwań jest chwilą spotkania z Bogiem.?

 

Sztuka powstała w oparciu o scenariusz Haliny Błaż , a tekstom towarzyszyły odpowiednio dobrane utwory muzyczne, które jeszcze dodatkowo budowały nastrój i dodawały dramaturgii. W spektaklu wykorzystano następujące utwory:  Tolerancja - Stanisław Soyka, Kołysanka z filmu pt.: ?Przebudzenie? wraz z prezentacją, Psalm IV - Soyka & Piaseczny, "Uratowani" ? TGD, Dni, których nie znamy- Marek Grechuta , Sonata księżycowa, Do kołyski ? Dżem. Piosenkę ?Dni, których nie znamy? pięknie wykonali Weronika Ogonowska i Kacper Laskowski.

 

W pracy nad przedstawieniem zaangażowało się 9 uczniów naszej szkoły z klas I TL2, I TPG, II TP, II TLM, IITL, II TBG. Dekoracje przygotowali:  Jagoda Dudzińska z klasy II TL, Karolina Nykiel i Adam Zipser z klasy II TLM.

 

Wystąpili:

Weronika ? Patrycja Powęska klasa II TP

Głos Wewnętrzny ? Katarzyna Dryja klasa II TP

Ordynator -  Kacper Laskowski klasa II TLM

Lekarz asystent -   Weronika Ogonowska ? klasa II TBG

Agatka ? Karolina Jurkowska ? klasa II TL

Maria ? Monika Czech ? klasa I TPG

Iga ? Aleksandra Marszałek ? klasa I TPG

Jakub ? Krzysztof Pac ? klasa II TL

Pielęgniarka oddziałowa -  Karolina Janeczko ? klasa I TL2

Gościnnie wystąpił były uczeń naszej szkoły Damian Bryk, który zapewnił oprawę muzyczną do piosenek i zagrał ?Sonatę księżycową?.

 

Wspaniała gra aktorska, perfekcyjnie dobrana oprawa muzyczna i  pięknie przygotowana dekoracja zrobiły na zgromadzonych widzach ogromne wrażenie sprawiając, że głębokie przesłanie sztuki i trudne filozoficzne treści trafiały w łatwy sposób do odbiorcy.  Zaś kapituła festiwalu w podsumowaniu pogratulowała sukcesu i pięknie przygotowanego spektaklu teatralnego. Wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom serdeczne podziękowania za przygotowany program złożyła również dyrektor Szkoły ? dr Longina Ordon.

 

Gratulujemy  i dziękujemy młodym  aktorom, którzy dali z siebie wszystko, angażując cały swój talent i zdolności, wywołując niezapomniane chwile i wrażenia dla widzów zarówno wyciskając łzę jak i budząc uśmiech oraz poczucie, że warto jest żyć, gdy naszym Mistrzem i Przewodnikiem w każdym czasie będzie Jezus Chrystus.

 

 Na zakończenie  aktorzy wspólnie zaśpiewali  piosenkę Dżemu pt.: ?Do kołyski?.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii, a wszystkie zdjęcia dostępne w linku: Galeria

  [gallery columns="4" link="file" ids="51534,51535,51536,51537,51538,51539,51540,51541,51542,51544,51545,51546,51547,51548,51550,51551,51552,51553,51555,51556"]

Zobacz inne wpisy

Warsztaty z Wędrującym Filmoznawcą

02 marca 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 1 marca 2021r. odbyły się warsztaty  filmowe online z Wędrującym Filmoznawcą  panem Mateuszem Wiskulskim na temat:...

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku szkolnym uczennice z klas 2Dg i 2Fp (grupa technik przemysłu mody) wzięły udział...

Morsowanie w klasach 1TP i 2Fg

24 lutego 2021 | Dariusz Smolarek

W dniu 15 lutego 2021 roku odbyła się lekcja wychowawcza on-line na kąpielisku Nasze Piaski w Pysznicy. Tematem zajęć były...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.