Subpage slide
Jestem Uczniem Jestem Rodzicem Jestem Kandydatem

Żołnierze wyklęci – antykomunistyczne podziemie po II wojnie światowej

04 kwietnia 2022 | Dariusz Smolarek

„Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny.
My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków
oddanych sprawie i wybranych przez cały naród…”

Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”  

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to zostało ustanowione staraniem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2011 roku. „Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” – podkreślił Lech Kaczyński.   „Żołnierze wyklęci”, „żołnierze niezłomni” -  określenia te odnoszą się do członków organizacji zbrojnych walczących w polskim powojennym podziemiu niepodległościowym, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski, walcząc ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi jej służbami polskimi. Działania podziemia antykomunistycznego były w większości wymierzone w oddziały UB, KBW czy MO. Była to zróżnicowana grupa – zaliczały się do niej organizacje uczniowskie, podziemne drużyny harcerskie, a także organizacje polityczne i wojskowe. Ich działania obejmowały Polskę, w tym także Kresy Wschodnie.

W dniu 29 marca 2022 roku w auli szkoły odbyła się prelekcja z udziałem Pana Macieja Rędziniaka – edukatora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie na temat „Żołnierze wyklęci – antykomunistyczne podziemie po II wojnie światowej”. Wykładu wysłuchali uczniowie klasy 3Ep i 3Dg.

Na początku spotkania prowadzący opisał rolę Instytutu Pamięci Narodowej w odkrywaniu tożsamości żołnierzy wyklętych, polegającą m. in. na  poszukiwaniu miejsc ich spoczynku.  Słuchacze zostali zapoznani ze skutkami działań żołnierzy niezłomnych. Rezultatem walki o wolną Polskę były represje kierowane wobec nich i ich rodzin. Na podstawie fikcyjnych wyroków osadzano ich w więzieniach, torturowano, skazywano  na karę śmierci, a następnie chowano w bezimiennych grobach. Nazywani przez władze Polski Ludowej „bandytami reakcyjnego podziemia” i „wrogami ludu” dzisiaj są dla wielu wzorem postawy patriotycznej i obywatelskiej.

Była to z pewnością ciekawa lekcja tej części historii naszego kraju, o której przez wiele lat nie można było przeczytać w podręcznikach.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Stalowej Woli i bibliotekę szkolną Zespołu Szkół Nr 2.

Nauczyciele bibliotekarze

Zobacz inne wpisy

Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych odbędzie się dnia 26 kwietnia 2024 r. Uroczystość rozpoczyna się o godzinie...

Międzynarodowy Dzień Ziemi

23 kwietnia 2024 | Bogusław Łój

...

„Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” /Marek Edelman/ W dniu 19 kwietnia obchodzimy rocznicę...

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.